Wybrane aspekty prawne posiadania psów ras uznanych za agresywne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wybrane aspekty prawne posiadania psów ras uznanych za agresywne

Podstawy prawne

Jak wspomniano wcześniej, w Polsce wybrano model pierwszy. Utrzymanie psów ras uznanych za agresywne ma umocowanie ustawowe. Podstawowym aktem prawnym regulującym te kwestie jest Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz.U. z 2019 r., poz. 122, 123). Przepis art. 10 ustawy stanowi, że prowadzenie hodowli lub utrzymanie psa rasy uznawanej za agresywną wymaga zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na planowane miejsce prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa. Wymieniony organ decyduje również w sprawie cofnięcia zezwolenia lub zmiany miejsca prowadzenia hodowli lub utrzymywaniu psa. Rozstrzygnięcie w sprawie wydania lub cofnięcia zezwolenia ma charakter decyzji administracyjnej.

W art. 10 ust. 3 ustawy znajduje się także delegacja do wydania przepisów wykonawczych – „Minister właściwy do spraw administracji publicznej, po zasięgnięciu opinii Związku Kynologicznego w Polsce, ustala w drodze rozporządzenia, wykaz ras psów uznawanych za agresywne, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i zwierząt”. Na podstawie ustawowej delegacji zostało wydane Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz.U., nr 77, poz. 687), które wyszczególnia wykaz ras psów uznawanych za agresywne (ryc. 1). Wyliczenie ras ma charakter katalogu zamkniętego, nie pozwala na dowolne poszerzanie i interpretację.

Obowiązek nie dotyczy posiadania zezwolenia dla psów w typie rasy uznawanej za agresywną (mieszańców). Niezależnie od kontrowersji związanych z brakiem na liście krzyżówek ras uznanych za agresywne oraz krzyżówek tych ras z innymi rasami, obowiązująca lista ras psów jest nieprecyzyjna. Pierwszy przykład z brzegu stanowi pozycja nr 1, czyli amerykański pit bull terrier. Próżno szukać takiej rasy w oficjalnym wykazie ras opracowanym przez Polski Związek Kynologiczny.

Według klasyfikacji FCI (na której opiera się wykaz PZK) grupa 3. sekcja 3. terriery typu „bull” zawiera następujące rasy:

  • bull terrier,
  • bull terrier miniaturowy,
  • Staffordshire bull terrier i American Staffordshire terrier.

Rasa „amerykański pit bull terrier” jest zarejestrowana jako linia hodowlana w jednej z organizacji amerykańskich (United Kennel Club) i używana zamiennie z zaakceptowaną przez drugą amerykańską organizację AKC (American Kennel Club) nazwą „American Staffordshire terrier”. Tak więc użyta w rozporządzeniu nazwa dotyczy uznawanej przez PZK rasy American Staffordshire terrirer [za M. Duraj (1)].

W związku z powyższym pies rasy American Staffordshire terrier nie jest w Polsce uznawany za rasę agresywną. Ale to nie koniec bałaganu w nomenklaturze psów. Kolejna pozycja na wykazie – nr 2 „pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin)”. Według klasyfikacji PZK (opartej na FCI) jest to dog z Majorki (Perro Dogo Mallorquin, Ca de Bou) – grupa 2. sekcja 2.1. Molosy. Analogiczna sytuacja dotyczy pozycji nr 5 „pies kanaryjski (Perro de Presa Canario) – według FCI i PZK prawidłowa nazwa to „dog kanaryjski”.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy