Weterynaria w Terenie wydanie nr 4/2023 już dostępne! - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Weterynaria w Terenie wydanie nr 4/2023 już dostępne!

weterynaria w terenie
Szanowni Czytelnicy!

Z radością witam Was w kolejnym numerze naszego czasopisma „Weterynaria w Terenie”. Jestem przekonany, że ta pora roku, choć często trudna dla wszystkich pracowników branży weterynaryjnej, przynosi nam wiele fascynujących wyzwań i satysfakcji z wykonywanej pracy. Ostatnio sporo się mówi na temat tzw. wirtualnej rzeczywistości (VR) i możliwości jej zastosowania w procesie dydaktycznym studentów, w tym i studentów kierunku weterynaria. VR umożliwia trójwymiarową wizualizację i interakcję z anatomią różnych gatunków zwierząt. Studenci mogą badać wnętrzności, układ kostny i narządy wewnętrzne wirtualnych pacjentów, co pomaga im zrozumieć strukturę i funkcje organizmów zwierząt. Co więcej, ta technologia pozwala na tworzenie realistycznych symulacji przypadków klinicznych i procedur medycznych. Studenci weterynarii mogą praktykować różne zabiegi chirurgiczne, diagnostyczne i terapeutyczne w kontrolowanym środowisku wirtualnym, co pomaga im rozwijać praktyczne umiejętności i zwiększać pewność siebie przed wejściem do rzeczywistej praktyki.

Wirtualna rzeczywistość ma potencjał, aby zrewolucjonizować edukację weterynaryjną, umożliwiając studentom zdobycie praktycznego doświadczenia i rozwoju umiejętności w sposób bardziej atrakcyjny, bezpieczny i dostępny. Dzięki tym innowacjom przyszli lekarze mogą być lepiej przygotowani do pracy w różnych obszarach weterynarii. Oczywiście to ma być tylko wstęp przed kontaktem z żywym zwierzęciem, czy to dydaktycznym, czy realnym pacjentem.

A czy lekarze praktykujący mogą czerpać korzyści z tego typu nowinek? Wyobraźmy sobie, np. dzięki specjalnym headsetom i aplikacjom VR możemy uzyskać dostęp do trójwymiarowych obrazów anatomicznych zwierząt, co może znacząco ułatwić diagnozowanie i planowanie zabiegów. Komunikacja i konsultacje również mogą stać się znacznie bardziej interaktywne i efektywne. Lekarze z różnych zakątków kraju bądź świata mogą spotkać się w wirtualnym środowisku, omawiać przypadki i dzielić się wiedzą, co może przyspieszyć proces diagnostyki i leczenia. Czy nie wydaje się to Państwu kuszące? Dla mnie jak najbardziej.

W tym wydaniu „Weterynarii w Terenie” znajdziecie wiele artykułów dotyczących chorób zwierząt, profilaktyki, nowoczesnych technologii, a także historii i doświadczeń lekarzy w terenie. Życzę Wam owocnej lektury oraz pomyślnego radzenia sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nami nasz zawód.

Miłej lektury
prof. Artur Niedźwiedź

✓ Temat sezonu

Koronawirusy patogenne dla trzody chlewnej: wirus zakaźnego zapalenia żołądka i jelit

✓ Vet-kwestionariusz

Nie wyobrażam sobie, abym mogła być kimś innym niż lekarzem weterynarii – rozmowa z lek. wet. Hanną Turlewicz-Podbielską

✓ Trzoda chlewna

Wybrane czynniki wpływające na efektywność antybiotykoterapii u świń

✓ Bydło/cevolution

Znaczenie ekonomiczne kryptosporydiozy

✓ Bydło

Immunoprofilaktyka chorób zakaźnych układu oddechowego cieląt

Antybiotykooporność w zakażeniach bydła Mycoplasma bovis – jej skala i tempo narastania w różnych krajach w świetle dostępnych danych literaturowych

Zmiany w ustawodawstwie i aktualna sytuacja w Europie w zakresie zwalczania IBR/IPV u bydła

✓ E-krowa

Kulawizny w stadach bydła mlecznego

✓ Z terenu/bydło

Wybuch IBR oraz jego kontrola w stadach otwartych bydła mięsnego

✓ Stopmastitis

Jubileuszowa konferencja Polskiego Stowarzyszenia ds. Mastitis

✓ Konie

Przypadki ziarniszczaka (GCT) u klaczy – problem zdrowotny i hodowlany

Leczenie farmakologiczne syndromu owrzodzenia żołądka koni

✓ Vet-lex

Co w prawie piszczy?

Dołącz do grona prenumeratorów „Weterynarii w Terenie” i otrzymuj papierową wersję czasopismaZostań naszym subskrybentem,
by móc czytać wszystkie artykuły „Weterynarii w Terenie” na vetkompleksowo.plObserwuj nasze social media i nie przegap żadnej nowościZapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z branżą!

 5/2023

weterynaria w terenie

Znajdź swoją kategorię

2710 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy