Znaczenie ekonomiczne kryptosporydiozy - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Znaczenie ekonomiczne kryptosporydiozy

Ciężkie zapalenie jelit w młodym wieku jest zwykle związane z negatywnym wpływem na wzrost i upośledzeniem produktywności, które mogą być długotrwałe, wykraczając daleko poza okres choroby. Jednak dokładne oszacowanie strat spowodowanych kryptosporydiozą u nowo narodzonych przeżuwaczy jest trudne, ponieważ w terenie należy wziąć pod uwagę wiele czynników interferujących (np. karmienie, ogólne warunki utrzymania, inne enteropatogeny). W warunkach doświadczalnych wykazano, że monoinfekcja C. parvum ma negatywny wpływ na wzrost cieląt przynajmniej w ciągu pierwszych 3 tygodni po urodzeniu (Klein i in., 2008).

W przypadku owiec niedawno wykazano, że jagnięta cierpiące na kryptosporydiozę manifestują gorszą kondycję, zmniejszoną masę ciała (redukcja od 2,2 kg do 2,6 kg) i pogorszoną jakość tuszy, na co wskazuje o 2,7% niższy stopień otłuszczenia (Sweeny i in., 2011, Jacobsen i in., 2016). Skutki te wskazują na zaburzony rozwój jagniąt, który jest związany z intensywnością infekcji i trwa dłużej niż okres noworodkowy (Jacobsen i in., 2016) i jest wysoce prawdopodobne, że dotyczy to również bydła.

Kluczowe punkty wpływu C. parvum na ekonomię produkcji:

⊳ Straty ekonomiczne związane z kryptosporydiozą bydła obejmują koszty leczenia i zarządzania zapaleniem jelit.⊳ Zmniejszona zostaje konwersja paszy.⊳ Obserwuje się mniejsze tempo wzrostu oraz straty spowodowane upadkami zwierząt.

Epidemiologia

Kryptosporydioza bydła jest uważana za jedną z głównych przyczyn biegunki noworodków. Częstotliwość występowania kryptosporydiozy u młodych cieląt szacuje się na około 20-40% w różnych krajach europejskich (Joachim i in., 2003). W niedawnym badaniu przeprowadzonym w Niemczech, obejmującym prawie 100 gospodarstw, stwierdzono, że ponad 90% gospodarstw i 60% cieląt było pozytywnych na obecność kryptosporydii z wysokim poziomem wydalania oocyst w większości przypadków (Göhring i in., 2014). Jest wysoce prawdopodobne, że rzeczywista prewalencja występowania byłaby znaczn...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2679 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.