Sposoby poprawy dobrostanu psa w klinice weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Sposoby poprawy dobrostanu psa w klinice weterynaryjnej

Jednym z najważniejszych kierunków działania mających na celu poprawę samopoczucia pacjentów powinno być maksymalne ograniczanie stresu i cierpienia.

Brak poczucia bezpieczeństwa jest głównym czynnikiem stresu u psa. Dlatego istotne jest zapewnienie psu poczucia bezpieczeństwa w czasie wizyty w lecznicy. Psy doskonale wyczuwają atmosferę stresu, cechuje je także duża empatia, a w związku z tym udzielają im się negatywne emocje i zdenerwowanie innych osobników.

Dlatego dobrze jest zadbać o to, żeby już w poczekalni, w której zazwyczaj zwierzęta spędzają dłuższą chwilę, wprowadzić zmiany mające na celu zwiększenie poczucia bezpieczeństwa u pacjentów. Bardzo dobrze sprawdzają się ścianki działowe, które umożliwią odizolowanie od siebie poszczególnych psów, oraz półki, na których można ustawić transportery z kotami, z dala od wzroku innych zwierząt.

Ze względu na to, że kluczowym zmysłem dla psa jest węch, ważne jest, aby w powietrzu nie unosił się zapach feromonów stresu pozostawiony przez wystraszone zwierzę. Warto jest więc często sprzątać całą lecznicę, także poczekalnię, aby niwelować nieprzyjemne dla psów zapachy. Należy przy tym unikać detergentów o silnym zapachu, bo działa on drażniąco na zwierzęta. W poczekalni bardzo pomocne jest zastosowanie dyfuzora z preparatem zawierającym feromony suki, które mają działanie kojące i uspokajające na psy.

Innym ważnym czynnikiem wpływającym na samopoczucie psa w lecznicy jest zachowanie personelu. Warto stosować częste sygnały wpływające na psa uspokajająco, w tym wypadku zachowanie demonstracyjne lub karcenie psa nie są wskazane.

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy