Sposoby poprawy dobrostanu psa w klinice weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Sposoby poprawy dobrostanu psa w klinice weterynaryjnej

Znajomość następujących zasad postępowania w stosunku do psa może być niezwykle pomocna w nawiązaniu dobrych relacji:

1. Nie powinno się wpatrywać w psa, ponieważ wpatrywanie się jest odbierane przez niego jako zagrożenie. Dobrze jest spoglądać na psa spod wpół przymkniętych powiek lub trzymając głowę skierowaną w bok, patrzeć kątem oka, wzrok należy kierować na okolice grzbietu psa. Bardzo dobre działanie uspokajające ma częste mruganie oczami.

2. Podchodzenie na wprost do psa jest odbierane przez niego jako demonstracyjne, dlatego należy podchodzić do psa po łuku lub po skosie. Podobnie do klatki z psem powinno się podchodzić z boku, nie na wprost.

3. Lepszym rozwiązaniem od bezpośredniego podejścia do psa jest poproszenie właściciela o zbliżenie się z psem lub zawołanie psa, które sprowokuje go do podejścia.

4. Nawiązując pierwszy kontakt z psem, dobrze jest trzymać ręce luźno wzdłuż ciała i pozwolić się psu obwąchać, nie powinno się wyciągać ręki do psa, bo taki gest jest odbierany przez psy jako grożący.

5. Nie należy głaskać ani poklepywać psa po głowie, bo są to gesty, które sprawiają psu duży dyskomfort. Zdecydowanie lepiej jest głaskać psa od dołu, z przodu, po klatce piersiowej.

6. Do psa przytrzymywanego lub unieruchomionego przez właściciela lepiej jest podejść od tyłu, a nie od przodu.

7. Stojąc w pobliżu psa, powinno się do niego ustawiać bokiem, ponieważ postawa frontalna odbierana jest przez psy jako grożąca.

8. Szybkie i gwałtowne ruchy mogą niepokoić psa, dlatego warto pamiętać o spokojnych, okrągłych ruchach.

9. Pochylanie się nad psem powoduje u niego dyskomfort, dlatego najlepiej jest kucnąć lub uklęknąć obok psa, bokiem do niego, unikając w miarę możliwości nachylania się nad nim.

10. Jeżeli pies jest spięty lub wykazuje objawy stresu, należy poprosić właściciela, aby wszedł pomiędzy psa a lekarza – rozdzielanie jest działaniem stosowanym przez psy w celu zapobiegania konfliktom i może być pomocne w takiej sytuacji.

11. Badanie psa rozpoczynamy od klatki piersiowej, nie od głowy, bo w takiej kolejności psu jest to łatwiej zaakceptować.

12. W czasie badania należy stać z boku psa, nie z przodu, ponieważ ma to działanie uspokajające.

13. Silne działanie uspokajające ma ziewanie, można więc poprosić właściciela, aby parę razy ostentacyjnie ziewnął.

Znajdź swoją kategorię

2609 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.