Płynoterapia w praktyce małych zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Płynoterapia w praktyce małych zwierząt

Przemieszczanie się płynów w organizmie

Woda porusza się swobodnie między większością kompartmentów w organizmie. Niektóre cząstki, takie jak elektrolity, poruszają się między przedziałami wodnymi organizmu (np. między przedziałem śródmiąższowym i wewnątrznaczyniowym) bez nakładu energii. Większe cząsteczki, takie jak: albuminy, globuliny czy fibrynogen (białka), mają bardzo małą zdolność do przekraczania endotelium naczyń.

U zdrowego zwierzęcia rozkład płynów w organizmie zależy od ciśnienia hydrostatycznego, które, spadając, powoduje reabsorpcję płynu do przestrzeni naczyniowej i w razie wzrostu – uwalnianie go z niej. Zmiany w osmolalności między przedziałami (wewnątrz- i zewnątrzkomórkowym) są przyczyną przesunięcia dokomórkowego lub zewnątrzkomórkowego płynu. Podczas choroby zarówno zwiększone straty płynów, jak i zmniejszone ich przyjmowanie mogą prowadzić do odwodnienia.

Odwodnienie

Odwodnienie organizmu może być efektem schorzeń przewodu pokarmowego, układu wydalniczego i krwotoków. Patofizjologicznie ze względu na jakość utraconych płynów wyróżniamy odwodnienie izotoniczne, hipotoniczne i hipertoniczne (tab. 3). W praktyce klinicznej trudno jest jednoznacznie określić rodzaj odwodnienia, gdyż najczęściej składa się na nie kilka rodzajów.

VET_PERSONEL_1_17_vet_asysta_PLYNOTERAPIA_W_PRAKTYCE_MALYCH_ZWIERZAT_TAB_3
Tab. 3. Rodzaje odwodnienia

Znajdź swoją kategorię

2616 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.