Jak podnosić standardy w weterynarii? – rozmowa z Łukaszem Bzdzionem
Działania badawczo‑rozwojowe to kluczowy element Państwa polityki. Czy można powiedzieć, że wyznaczają Państwo aktualne trendy badawcze?
Myślę, że mniej wyznaczamy, a bardziej wpisujemy się w aktualne trendy. Jeśli chodzi o badania, to skupiamy się na obszarach terapeutycznych, w których jest duża potrzeba nowych, skuteczniejszych metod leczenia, m.in. w zakresie zmian zwyrodnieniowych stawów, czy atopowego zapalenia skóry. Z drugiej strony wpisujemy się też w trend społeczny i wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom właścicieli zwierząt, którzy chcą dla nich skuteczniejszych i bezpieczniejszych metod leczenia, które z powodzeniem są już wdrażane i stosowane w medycynie ludzkiej, takich jak właśnie leki biologiczne.
Częścią Dobrej Praktyki Wytwarzania jest kontrola jakości. Jak ważny jest ten element w całym procesie przygotowywania produktu?
Kontrola jakości to jeden z najważniejszych elementów w całym procesie wytwarzania produktu leczniczego. Odpowiednio zaprojektowane badania kontroli jakości pozwalają ocenić, czy produkt leczniczy, który trafi na rynek będzie bezpieczny i skuteczny.
Europejska Agencja Leków, która zapewnia nadzór i monitorowanie bezpieczeństwa produktów leczniczych do celów weterynaryjnych wymaga badań leków w certyfikowanym ośrodkach. Co to oznacza w praktyce?
Europejska Agencja Leków wymaga przedstawienia wyników badań kandydatów na leki w certyfikowanych ośrodkach, ponieważ tylko wtedy może uznać je za wiarygodne. Odpowiedni certyfikat potwierdza, że dany ośrodek działa w odpowiednim standardzie jakości – np. w przypadku badań fazy bezpieczeństwa (tzw. faza TAS – Target Animal Safety) badania muszą być prowadzone w standardzie Dobrej Praktyki Laboratoryjnej.
Nie tylko organy sprawujące nadzór nad branżą, ale także klienci oczekują podnoszenia jakości. Czyim oczekiwaniom trudniej jest sprostać?
Oczekiwania organów sprawujących nadzór nad naszą branżą i klientów są właściwie zbieżne. Klienci, tj. właściciele zwierząt domowych oczekują od nas skuteczniejszych i bezpieczniejszych metod leczenia w postaci leków biologicznych. Żeby móc je wytwarzać, czyli spełnić te oczekiwania klientów, musimy spełnić standardy regulatora rynku, czyli uzyskać odpowiedni certyfikat, który potwierdza jakość i bezpieczeństwo wytwarzanych produktów.
Certyfikat Dobrej Praktyki Wytwarzania docenia wysiłek jaki wkłada się w zgodność warunków wytwarzania z określonymi standardami. Jak wygląda system wdrażania Dobrych Praktyk Wytwarzania w Państwa firmie?
Certyfikat potwierdza, że Bioceltix wytwarza swoje produkty zgodnie z Dobrą Praktyką Wytwarzania – czyli wytycznymi regulatora rynku – dla konkretnego rodzaju produktów leczniczych. W naszym przypadku są to produkty terapii komórkowej.
W praktyce, uzyskanie certyfikatu Dobrej Praktyki Wytwarzania jest dwuetapowe. W pierwszym etapie Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) przeprowadza audyt infrastruktury, w której deklarowane produkty lecznicze będą wytwarzane – m.in. sprawdza, czy mamy odpowiednie pomieszczenia i klasę czystości powietrza. Jeśli te parametry zostaną spełnione, GIF wydaje zezwolenie na wytwarzanie produktów leczniczych. Drugi etap certyfikacji dotyczy procesu produkcyjnego – audyt ma potwierdzić, że wytwarzamy produkty zgodnie z Dobrą Praktyką Wytwarzania. Jeśli także drugi etap audytu zostanie zweryfikowany pozytywnie, wytwórca produktów leczniczych uzyskuje certyfikat GMP.
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2843 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 23 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Mykotoksyny – ukryty wróg w hodowli bydła mlecznego
Toksyny T-2 i HT-2 Toksyny T-2 i HT-2 należą do grupy trichotecenów i są produkowane głównie przez grzyby z rodzaju Fusarium. Występują w zbożach, szczególnie w owsie, jęczmieniu i kiszonkach traw. Toksyny te, podobnie jak DON, na poziomie molekularnym działają na inhibicję syntezy białek, mogą również powodować uszkodzenia DNA i RNA. Wysokie poziomy trichotecenów mogą […]
Kulawizna u bydła mlecznego (choroba Mortellaro). Skuteczne zwalczanie zapalenia skóry palca dzięki naturalnemu rozwiązaniu
Biodevas Laboratoires opracowała PIETIX – rozwiązanie w 100% naturalne, mające na celu zwalczenie zapalenia skóry palca u bydła mlecznego.
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
We współczesnym chowie trzody chlewnej wczesne odsadzanie jest skutecznym sposobem na poprawę produktywności loch, ale może również powodować stres odsadzeniowy u prosiąt. Odsadzanie to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu prosiąt, który powoduje u nich ogromny stres i towarzyszy mu uszkodzenie morfologii oraz przepuszczalności jelit, a także wpływa na skład mikrobiomu (50). Ponadto po odsadzeniu […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Pacjenci geriatryczni są grupą wymagającą szczególnej troski w wielu aspektach zdrowotnych. Opieka stomatologiczna w tej grupie jest także niezwykle istotnym elementem mającym wpływ na zdrowie. Stan uzębienia ma ogromny wpływ na dobrostan konia, ponieważ wiele schorzeń stomatologicznych, zwłaszcza u koni geriatrycznych, wiąże się z ogromnym bólem. W praktyce weterynaryjnej za pacjentów starszych uznaje się konie […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Odesłanie do innego zakładu Pamiętaj, że chociaż właściciel zgłosi się do ciebie ze zwierzęciem w stanie zagrożenia życia lub zdrowia, może zdarzyć się sytuacja, kiedy będziesz musiał odesłać go do innego zakładu leczniczego. W szczególności gdy twój zakład nie dysponuje właściwym wyposażeniem, aparaturą czy sprzętem w zależności od posiadanej kategorii: gabinetu weterynaryjnego, przychodni weterynaryjnej, lecznicy […]
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Profilaktyka Kongres był również okazją do zaprezentowania kilku przełomowych produktów immunologicznych, które mają szansę wprowadzić na nowe tory prewencję znanych od lat jednostek chorobowych, sprawiających wiele kłopotów z punktu widzenia odchowu cieląt czy rozrodu. Mowa tu konkretnie o trzech nowych szczepionkach mających zastosowanie w profilaktyce Mycoplasma bovis, Cryptosporidium parvum czy wirusowej biegunki bydła (BVD). Nie […]