Jak podnosić standardy w weterynarii? - rozmowa z Łukaszem Bzdzionem - Vetkompleksowo - serwis Weterynarii w Praktyce

Jak podnosić standardy w weterynarii? – rozmowa z Łukaszem Bzdzionem

fot. dzięki uprzejmości firmy Bioceltix

Łukasz Bzdzion jest Prezesem Zarządu firmy Bioceltix działającej w branży biotechnologicznej, która rozwija innowacyjne terapie w weterynarii i pracuje m.in. nad lekami biologicznym wykorzystującymi immunomodulujące właściwości mezenchymalnych komórek macierzystych. W tym roku firma Bioceltix, która w swoich działaniach dba o właściwe standardy w weterynarii, otrzymała Certyfikat Dobrej Praktyki Wytwarzania i dołączyła do projektu Dolnośląskie Innovation Rocket.

Obecnie międzynarodowy rynek produktów i usług weterynaryjnych dynamicznie się rozwija. Jakie działania muszą podejmować firmy działające na polskim rynku, aby sprostać wyzwaniom stawianym im przez sektor produktów weterynaryjnych?

Po pierwsze warto podkreślić, że firmy działające na polskim rynku nie powinny mieć w zderzeniu z podmiotami z innych krajów żadnych kompleksów. Myślę, że rozwój Bioceltix może być dowodem na to, że nawet małe firmy z Wrocławia są w stanie zarządzać tego typu projektami w sposób strategiczny – to, co zrobiliśmy przez niecałe 5 lat, czyli zaprojektowanie i budowa infrastruktury, skalowanie technologii, certyfikacja farmaceutyczna i rozpoczęcie badań klinicznych, to najlepsze potwierdzenie naszej sprawności technologicznej, naukowej i organizacyjnej.

Po drugie, podstawową zasadą jest stała obserwacja rynku leków weterynaryjnych – nie tylko jak zachowuje się konkurencja, ale także, które obszary terapeutyczne są w kręgu zainteresowań dużych koncernów farmaceutycznych, czyli inaczej mówiąc: który obszar warto rozwijać. W naszym przypadku odrobiliśmy tę lekcję i zdecydowaliśmy się rozwijać produkty w atrakcyjnym terapeutycznie obszarze takim jak m.in. zmiany zwyrodnieniowe stawów u zwierząt towarzyszących.

Czy właśnie w myśl tego rozwoju firmy starają się podnosić swoje standardy, a może stoją za tym także inne czynniki np. wpływ stale rosnącej konkurencji?

Standardu farmaceutycznego nie można rozważać w kategorii przewagi konkurencyjnej. Jeśli jako firma chcemy zajmować się wytwarzaniem produktów leczniczych, to nie ma innej drogi jak spełnienie standardów farmaceutycznych, a co za tym idzie uzyskanie certyfikatu. Obejmują nas określone wytyczne, procedury i standardy jakości, których po prostu musimy przestrzegać, żeby działać.

Jak firma Bioceltix poprzez swoje obecne działania zmienia standardy terapii w weterynarii?

Od samego początku naszą strategią działania był rozwój weterynaryjnych produktów leczniczych, a nie preparatów. Inaczej mówiąc – nie poszliśmy „drogą na skróty”, a w stronę pełnoprawnych produktów leczniczych. To dlatego, że chcemy zaproponować skuteczniejszą i bezpieczniejszą alternatywę dla klasycznych leków chemicznych, które w większości przypadków nadal pozostają standardem leczenia. Taka alternatywa to właśnie leki biologiczne.

Komentarze

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.