Higiena pracy ze zwierzętami i zachowanie zasad aseptyki, antyseptyki oraz dezynfekcja - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Higiena pracy ze zwierzętami i zachowanie zasad aseptyki, antyseptyki oraz dezynfekcja

Jak postępować ze zużytym sprzętem i z gromadzącymi się odpadami?

Narzędzia pobrudzone krwią powinny być oczyszczone bezpośrednio po użyciu, gdyż zaschniętą krew jest ciężko usunąć, ponadto jest ona przyczyną korozji. Do czyszczenia możemy zastosować ok. 20-minutową kąpiel zanurzeniową w roztworze czyszczącym, łagodne mycie miękką szczotką, ultradźwięki (narzędzia nie mogą leżeć warstwami) lub po prostu użyć zmywarki do naczyń.

Następnie instrumenty należy osuszyć miękką chustą w celu usunięcia wody i poddać je procesowi sterylizacji. Popularną metodą jest sterylizacja w autoklawie, wykorzystująca parę wodną pod ciśnieniem. Umożliwia wyjaławianie metalu, artykułów gumowych, chust, specjalnych przedmiotów z tworzywa sztucznego (z wyjątkiem PCV), gazików i tekstyliów.

Autoklaw z możliwościami pracy w dwóch zakresach ciśnieniowych jest niezbędnym wyposażeniem każdej kliniki.

Do szybkiej sterylizacji narzędzi stosujemy ciśnienie 1 bar i temperaturę 134°C. Zaś 120°C i 2 bary ciśnienia – do sterylizacji wyrobów włókienniczych oraz innych przedmiotów nieodpornych na działanie wyższych temperatur.

Przedmioty dzielimy ze względu na rodzaj i wkładamy je do puszek bębenkowych, kaset ze stali nierdzewnej bądź aluminium, a następnie sterylizujemy. Zwykle czas wyjaławiania wynosi 15-30 minut. Tak opakowane przedmioty pozostają sterylne przez 4 tygodnie. Alternatywną i szybką formą sterylizacji wysokiego stopnia narzędzi chirurgicznych jest aldehyd glutarowy, działający skutecznie już w ciągu 20 minut w temp. 20°C.

Odpady należy segregować według ryzyka, jakie stwarzają, zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Szczelnych, czerwonych pojemników, zaopatrzonych w pokrywę, używamy do wyrzucania akcesoriów zanieczyszczonych materiałem klinicznym i organicznym, tj.:

  • maszynki jednorazowe,
  • igły,
  • strzykawki,
  • skalpele,
  • części tkanek i narządów,
  • przedmioty z krwią.

Pojemniki zapełniamy do 2/3 objętości, po napełnieniu trwale zamykamy i wyrzucamy je do worków czerwonych.

Do pojemników i worków koloru żółtego wrzucamy chemikalia zawierające substancje niebezpieczne, leki cytostatyczne i cytotoksyczne. Worki zabierane są przez firmę utylizacyjną, następnie podlegają unieszkodliwianiu termicznemu. Zwykłe śmieci, sierść i odchody zwierząt pakujemy szczelnie do torby lub worka i postępujemy z nimi tak samo, jak z odpadami gospodarstwa domowego (worki czarne lub niebieskie). Zwłoki zwierząt odbierane są przez firmy utylizacyjne. Zgodnie z regułami przechowujemy je w chłodni, szczelnie zapakowane w plastikowe worki, do czasu odbioru i utylizacji.

Każdy, kto pracuje w klinice, musi odbyć szkolenie, które pomoże mu zrozumieć zasady prawidłowej higieny. Następnie od czasu do czasu warto ponawiać szkolenia wewnętrzne pracowników. Nawet jeśli pracownik zdobył wiedzę na temat przestrzegania higieny przed podjęciem pracy, powinien być zachęcany do ponownego udziału w kursie doszkalającym. Warto wprowadzić pisemne protokoły higieny dla każdego pomieszczenia w danym dniu oraz wyznaczyć członka personelu odpowiedzialnego za wykonywanie owych czynności. System ten pozwala zweryfikować oraz zwiększyć odpowiedzialność pracownika za wykonywaną pracę.

Zadbajmy o edukację właścicieli pupili.

Przy każdej wizycie możemy sprawdzić jakość higieny zwierząt poprzez przeprowadzenie krótkiej rozmowy z opiekunem. Podczas pierwszej wizyty powinniśmy wyjaśnić, w jaki sposób sprzątać i czyścić kuwetę, miski, zabawki i legowisko, a także polecić do tego odpowiednie środki czystości o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych. Właściciel musi być świadomy, jak bardzo zdrowie publiczne jest narażone z powodu zoonoz oraz oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe. Pamiętajmy, że wyedukowany właściciel to połowa sukcesu w walce z chorobami zwierząt.

Klaudia Miklaszewska
studentka V roku
Wydziału Medycyny Weterynaryjnej
Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie

Zainteresował Cię artykuł: Higiena pracy ze zwierzętami i zachowanie zasad aseptyki, antyseptyki oraz dezynfekcja?

Czytaj także:
Czystość narzędzi operacyjnych. Jak właściwie przygotować narzędzia do sterylizacji?

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.