Higiena pracy ze zwierzętami i zachowanie zasad aseptyki, antyseptyki oraz dezynfekcja - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Higiena pracy ze zwierzętami i zachowanie zasad aseptyki, antyseptyki oraz dezynfekcja

Czym jest dezynfekcja i jakie ma zalety?

Dezynfekcja jest czynnością, która prowadzi do zabicia mikroorganizmów, ich form wegetatywnych, a czasem także przetrwalników. Dezynfekcję stosujemy do odkażania powierzchni i narzędzi, każdorazowo poprzedzając proces iniekcji, np. przed wykonaniem zastrzyku dezynfekujemy wybrany obszar skóry 70-proc. alkoholem.

Pojęcia tego nie należy mylić z antyseptyką, której używamy do odkażania tkanek, w przypadku przerwania ich ciągłości (skóry, ran i błon śluzowych), oraz aseptyką, której głównym zadaniem jest dążenie do jałowości pomieszczeń, narzędzi, materiałów opatrunkowych i innych przedmiotów w celu niedopuszczenia drobnoustrojów do określonego środowiska, np. otwartej rany. Wyjałowienie dotyczy tylko i wyłącznie aseptyki, co oznacza, że przedmiotów poddanych jedynie dezynfekcji nie wolno stosować do zabiegów naruszających ciągłość tkanek i ingerujących w organizm pacjenta!

Sprzątanie i dezynfekcja powierzchni lokalu

Do czyszczenia używamy środków dezynfekcyjnych zatwierdzonych dla pomieszczeń weterynaryjnych. Często produkty dostępne w hurtowniach sprzedawane są w postaci koncentratów. Personel odpowiedzialny za ww. czynności przed pierwszym użyciem nowego produktu zobowiązany jest zapoznać się z instrukcjami na etykiecie substancji czyszczącej i dezynfekcyjnej.

W gabinecie należy umieścić plan higieniczny, który określa rodzaje stosowanych preparatów, przedstawiać informacje dotyczące ich koncentracji, czasu działania, miejsca użycia oraz zawierać zalecenia odnośnie do czasu i sposobu przechowywania. Sprzęt i wyposażenie trzeba oczyścić i zdezynfekować każdorazowo przed wizytą i po wizycie pacjenta. Jeśli klient widzi, jak dezynfekujemy stół przed położeniem tam jego pupila, jego zaufanie do jakości świadczonych przez nas usług wzrasta. Nie należy zapominać o regularnej dezynfekcji klawiatur, pulpitów oraz elementów takich jak klamki oraz włączniki światła, które są używane przez wiele osób. Najlepiej wykonywać te czynności codziennie pod koniec pracy.

Pomieszczenia o dużych obszarach, m.in. korytarze, poczekalnie, uprzątamy, gdy widoczne są zabrudzenia lub zanieczyszczenia. Codzienna dezynfekcja powierzchni jest obligatoryjna, nawet jeśli wydają nam się one czyste. Gdy dochodzi do sytuacji awaryjnych, podczas których zwierzę wymiotuje, oddaje mocz lub kał, natychmiastowo zobowiązani jesteśmy wszystko uprzątnąć. Podobnie postępujemy w pomieszczeniach z pacjentami podlegającymi izolacji bądź intensywnej opiece, starannie przy tym przestrzegamy zasad odkażania.

Promieniowanie ultrafioletowe stosujemy do sterylizacji pomieszczeń, jej skutkiem jest wyjałowienie powietrza i powierzchni przedmiotów. Najsilniej działa na formy wegetatywne drobnoustrojów (bakterii, grzybów, pleśni, glonów i każdych inny mikroorganizmów) poprzez zmianę struktury kwasów nukleinowych. Stosujemy lampy rtęciowe, które najaktywniej działają, jeśli emitują falę o długości 254 nm (dopuszczalny jest zakres 210-328 nm).

Lamp bakteriobójczych bezpośredniego działania używamy podczas nieobecności zwierząt i ludzi w pomieszczeniu, gdyż promieniowanie jest szkodliwe i wywołuje stany zapalne skóry oraz zapalenie spojówek. W pokojach, w których stale przebywają zwierzęta i ludzie, możemy zastosować lampy bakteriobójcze przepływowe, gdzie dezynfekcja powietrza odbywa się w zamkniętej komorze.

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.