Higiena pracy ze zwierzętami i zachowanie zasad aseptyki, antyseptyki oraz dezynfekcja - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Higiena pracy ze zwierzętami i zachowanie zasad aseptyki, antyseptyki oraz dezynfekcja

Przygotowanie pacjenta do operacji

Zawsze odbywa się poza salą operacyjną, gdy zwierzę jest znieczulone bądź po premedykacji. Sierść usuwamy maszynką elektryczną z głowicą o rozmiarze 1/10 mm, równocześnie pozbywamy się ściętych włosów przy pomocy odkurzacza. Pole operacyjne musi zawierać szeroki margines, w przypadku zabiegów chirurgicznych kończyn wygalana jest ich cała powierzchnia. Skórę odtłuszczamy tamponem nasączonym benzyną apteczną, następnie używamy środka dezynfekcyjnego zawierającego propanol.

Czas działania wynosi 5 min, a jałowość osiągamy tuż po wyschnięciu preparatu. Do operacji ortopedycznych korzystamy z techniki odkażania natryskowej i powlekającej, w pozostałych przypadkach wybieramy jedną z nich. Po ułożeniu pacjenta na stole okrywamy pole operacyjne, wykorzystując folie.

Gotowe, wyjałowione folie o grubości ok 0,02 mm możemy kupić opakowane w zespawaną powłokę z tworzyw sztucznych. Przy zabiegach na jamie brzusznej mocujemy folię do skóry za pomocą kleszczyków do serwet. Folia powinna zwisać 30 cm poniżej stołu operacyjnego, dlatego pacjenta przykrywamy jedną folią, pryskamy na krawędziach sterylnym środkiem adhezyjnym, a następnie doklejamy do niej kolejną, uważając, aby środek adhezyjny nie miał kontaktu ze skórą (wywołuje podrażnienia).

Przygotowanie chirurga i osób asystujących do operacji

Zabiegi należy przeprowadzać w sterylnej odzieży chirurgicznej (koszula i spodnie), dodatkowo: sterylnym fartuchu, czepku, maseczce i rękawiczkach. Dłonie czyścimy mydłem antyseptycznym, przez min. 1 min, aż do łokci, do czyszczenia paznokci używamy szczoteczki. Ręce suszymy sterylnym ręcznikiem, po czym nakładamy na dłonie i przedramiona 7 ml środka dezynfekcyjnego oraz ponawiamy czynność, używając 4 ml na same dłonie.

Czepek i maskę zakładamy przed umyciem rąk, fartuch i rękawiczki – po skończonej dezynfekcji. Fartuch wyjmujemy z opakowania, nie dotykając jego strony zewnętrznej. Asystent pomaga zawiązać okrycie na plecach. Rękawiczki zakładamy w taki sposób, aby zewnętrzna strona nie została dotknięta przez nas palcami, gdyż po tej stronie będzie kontakt z polem operacyjnym.

Czyszczenie odzieży roboczej

Mając na uwadze wizerunek i estetykę pracy, fartuchy laboratoryjne i spodnie powinniśmy zmieniać codziennie, a także po widocznym zabrudzeniu. Pościel i koce zmieniamy pomiędzy pacjentami lub w przypadku zanieczyszczenia. Przed praniem usuwamy z nich sierść i inne nieczystości. W celu usunięcia organizmów zakaźnych pranie robimy w temperaturze min. 60°C oraz suszymy w wysokiej temperaturze.

Prasowanie elementów garderoby wspomaga usuwanie drobnoustrojów oraz zapewnia profesjonalny wygląd. Bardzo ważne jest rozgraniczenie powierzchni pralni na obszary czyste i brudne. Czystego prania nie można kłaść tam, gdzie przed chwilą leżało brudne, gdyż w ten sposób najczęściej dochodzi do zanieczyszczenia krzyżowego.

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.