Higiena pracy ze zwierzętami i zachowanie zasad aseptyki, antyseptyki oraz dezynfekcja - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Higiena pracy ze zwierzętami i zachowanie zasad aseptyki, antyseptyki oraz dezynfekcja

Ochrona ciała przed czynnikami ryzyka

Odzież ochronna z krótkim rękawem pomaga nam utrzymać ręce i przedramiona w czystości. Za każdym razem, gdy mamy kontakt ze zwierzęciem, powinniśmy mieć na sobie zapięty fartuch. Dodatkową ochronę stosujemy na czas transportu lub interakcji z pacjentem podejrzanym bądź chorym zakaźnie. Jednorazowe fartuchy, maski i rękawiczki zakładamy przed wizytą u zwierząt odizolowanych lub poddanych intensywnej terapii. Szczególną ostrożność zachowujemy przy przenoszeniu płynów i wydzielin potencjalnie skażonych zwierząt.

Używanie rękawiczek

W pracy nie powinniśmy nosić biżuterii, tj. bransoletek, pierścionków, obrączek, a nawet zegarków (do liczenia tętna możemy wykorzystać analogowy zegar ścienny). Kobiety zobowiązane są przestrzegać norm dotyczących paznokci, wskazane jest przycinanie ich krótko, a całkowicie niedozwolone są paznokcie sztuczne lub pomalowane.

Należy pamiętać, że stosowanie rękawiczek nigdy nie zastąpi prawidłowej higieny rąk. Rękawiczki zakładamy na czas trzymania bądź przenoszenia zwierząt, które są chore lub podejrzewane o chorobę zakaźną albo pasożytniczą. Stosowanie ochrony dłoni jest obowiązkowe w sytuacji, gdy przypuszczamy lekooporną infekcję u pacjenta lub musimy dotknąć ran na jego ciele.

Rękawiczki zmieniamy w momencie zabrudzenia, pomiędzy różnymi pacjentami, przy przechodzeniu do innego pomieszczenia lub oddziału kliniki (np. pomiędzy salą pooperacyjną i salą ze zwierzętami chorymi zakaźnie), również gdy korzystamy z klawiatur komputerowych lub sprzętu elektronicznego. Przy większej ingerencji w ciało zwierzęcia, takiej jak zabieg chirurgiczny, konieczne jest zachowanie jałowości i użycie rękawiczek sterylnych.

Antyseptyka ran

Przy opatrywaniu ran usuwamy włosy na dużej powierzchni zachowując margines od krawędzi przerwanej skóry, następnie miejsce te oczyszczamy i opłukujemy. Silnie zabrudzoną powierzchnię rany, np. u zwierzęcia po wypadku, należy w pierwszej kolejności oczyścić, stosując natrysk z wody wodociągowej.

W przypadku ran rozległych i z głębokim uszkodzeniem tkanek powinniśmy przeprowadzić zabieg chirurgiczny, dlatego dodatkowo przycinamy włosy za pomocą maszynki do strzyżenia. Ranę czyścimy silnym strumieniem roztworu izotonicznego (0,9% NaCl lub płyn Ringera), dodatkowo uzupełnionego o środki antyseptyczne w niskim stężeniu (chlorheksydyna 0,05%, jodopowidon 1%).

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.