Doba szpitalna okiem technika weterynarii - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Doba szpitalna okiem technika weterynarii

Popołudnie

W przykładowo omawianym szpitalu około godziny 14.00 odbywa się drugi obchód połączony z przekazaniem pacjentów lekarzom, którzy rozpoczynają popołudniową zmianę. W czasie tego obchodu omawiane są szczegółowo kolejno wszystkie przypadki i otrzymane dotychczas wyniki badań. Podejmowane są decyzje o dalszym leczeniu i zabiegach, ustalany jest plan na popołudniowe godziny. Przekazanie przypadków z rannej na popołudniową zmianę, zarówno przez lekarzy, jak i przez personel techniczny, powinno obejmować wszystkie aspekty lekarskie, jak i zachowania zwierzęcia, czynności fizjologicznych itp.

Popołudniowe godziny pracy, podobnie jak poranne, wypełnione są pracą diagnostyczną i lekarską, podczas której personel techniczny, podobnie jak na porannej zmianie, przejmuje opiekę nad pacjentami szpitalnymi, wykonując zlecone badania i podając zalecone leki, ale przede wszystkim zbierając obserwacje dotyczące pacjentów.

Wieczór i noc

Około godziny 21.00 kończy się roboczy dzień pełen czynności diagnostycznych i lekarskich. Zbierane są ostateczne wyniki badań i obserwacje. Podejmowane są decyzje co do modyfikacji dotychczasowego leczenia i zapisywane są dalsze zalecenia. Podejmowane są również wstępne decyzje dotyczące dnia następnego. Szpital przygotowywany jest do nocnego spoczynku. Okres nocnego spokoju jest bardzo ważny dla zwierząt pozostających na leczeniu stacjonarnym. W tym czasie wykonywane są zabiegi lekarskie i pielęgnacyjne, jednak ograniczane do niezbędnego minimum. W czasie nocy zwierzęta mogą odpocząć od zgiełku dnia, zrelaksować się. Wyciszenie i wygaszenie oświetlenia (pozostawiając tylko to niezbędne do poruszania się personelu na nocnym dyżurze) jest konieczne. Niektóre zwierzęta dopiero w tym okresie uspokajają się na tyle, żeby zjeść podany posiłek i załatwić czynności fizjologiczne. Wprowadzanie nowych pacjentów przyjętych na dyżurze nocnym powinno przebiegać w sposób cichy, tak, żeby rezydującym już pacjentom w miarę możliwości nie przeszkadzać.

Dość istotnym aspektem podczas pobytu pacjentów w szpitalu jest czystość. Bardzo ważne jest, aby personel techniczny dbał o czystość klatek, posłań czy kuwet, mając na uwadze czynności fizjologiczne zwierząt. Należy pamiętać o aseptyce, jako o jednym z ważniejszych czynników rekonwalescencji.

Rozkład dnia w szpitalu powinien być utrzymany w jak największym porządku. Pozwala to przede wszystkim osobom pracującym z pacjentami na sprawne działanie i ogranicza możliwości pomyłek. Personel techniczny stanowi filar prawidłowego funkcjonowania szpitala. To oni wyprowadzają zwierzęta na spacery, obserwując czynności fizjologiczne, ale również będąc cały czas w bezpośredniej bliskości z hospitalizowanymi pacjentami, jako pierwsi zauważają ewentualne pogorszenie stanu klinicznego pacjenta. Swoim doświadczeniem niejednokrotnie wspierają lekarza.

lek. wet. Anna Kuziemska-Raczyńska
mgr tech. wet. Katarzyna Kwiatek
Klinika Weterynaryjna dr D. Niedzielski

technik weterynarii, technik weterynarii, technik weterynarii, technik weterynarii

Znajdź swoją kategorię

2626 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.