Aspekty prawne wykreślenia zakładu leczniczego dla zwierząt z ewidencji - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Aspekty prawne wykreślenia zakładu leczniczego dla zwierząt z ewidencji

Forma skreślenia z ewidencji

Jeśli idzie o formę skreślenia zakładu leczniczego dla zwierząt z ewidencji, zgodnie z art. 21 ust. 1 UZLZ skreślenie z ewidencji następuje w drodze uchwały właściwej okręgowej rady lekarsko-weterynaryjnej, która to jest uprawniona do prowadzenia ewidencji. Okręgowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna przekazuje właściwemu ze względu na miejsce siedziby zakładu leczniczego dla zwierząt Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii zawiadomienie o jego skreśleniu z ewidencji. Oznacza to, że podmiot ten dysponuje od tego momentu informacją na temat wykreślonego zakładu leczniczego dla zwierząt z ewidencji. Może to mieć wpływ na ewentualne ubieganie o ponowny wpis do ewidencji zakładów leczniczych dla zwierząt w przyszłości.

Jak się bronić przed wykreśleniem z ewidencji?

Istotne dla praktyki weterynaryjnej w sytuacji skreślenia zakładu leczniczego dla zwierząt będzie to, jak bronić się przed wykreśleniem ostatecznym z ewidencji ZLZ i żądać uchylenia uchwały. W takiej sytuacji należy:

  • dopełnić formalności wynikających z niespełniania wymagań i przedstawić dowody na ich spełniani,
  • w trakcie kontroli należy zgłaszać uwagi do protokołu, jeśli takie się pojawiły, będzie można się na nie powołać przy składaniu ewentualnego odwołania od uchwały.

Następnie należy złożyć odwołanie do Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, a jeśli decyzja będzie odmowna skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Trzeba uwzględnić, że do postępowania w sprawie skreślenia zakładu z ewidencji stosuje się zgodnie z art. 22 UZLZ przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Warto pamiętać, że „po otrzymaniu akt sprawy organ odwoławczy powinien zbadać, czy odwołanie zostało wniesione z zachowaniem określonego w art. 129 par. 2 kpa 14-dniowego terminu do jego złożenia liczonego od dnia doręczenia decyzji lub jej ogłoszenia. Zasadnicze znaczenie będzie miało więc porównanie daty doręczenia decyzji określonej w potwierdzeniu jej odbioru….” (1).

Odnośnie uchybienia terminowi do wniesienia odwołania wypowiedział się także Naczelny Sąd Administracyjny w 1994 r., wg którego postanowienie organu odwoławczego o uchybieniu terminowi do wniesienia odwołania musi być „poprzedzone dokładnym wyjaśnieniem stanu faktycznego co do tego, czy odwołujący przekroczył termin” (2). Warto pamiętać, że „istotą postępowania odwoławczego jest ponowne rozstrzygnięcie sprawy, w której zapadła już decyzja organu I instancji” (3). Stąd organ nadrzędny powinien zbadać sprawę ponownie i skorygować ewentualne wady decyzji dla zakładu funkcjonującego na terenie właściwej Okręgowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Nadzór nad działalnością zakładów leczniczych dla zwierząt

Należy zwrócić uwagę uwagę, że to uchwała właściwej okręgowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej stanowi o wykreśleniu danego zakładu leczniczego dla zwierząt ze względu na miejsce siedziby wpisane w ewidencji po spełnieniu przesłanek, o których wcześniej była mowa. Dzieje się to z tej racji, że sprawuje ona stosownie do zapisów art. 23 ust 1 UZLZ nadzór nad działalnością zakładów leczniczych dla zwierząt ze względu na miejsce ich siedziby.

W ramach tego nadzoru okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna jest uprawniona do:

  1. przeprowadzania kontroli zakładów leczniczych dla zwierząt poprzez:
    a) wizytację pomieszczeń, w których świadczone są usługi weterynaryjne,
    b) obserwowanie czynności związanych ze świadczeniem usług weterynaryjnych;
  2. żądania wglądu do dokumentacji świadczonych usług weterynaryjnych, prowadzonej przez zakład leczniczy dla zwierząt.

Uwaga, po wizytacji pomieszczeń może okazać się, że zakład przestał spełniać wymagania określone w art. 5-11 UZLZ i może to skutkować, jak wcześniej wspomniano, wykreśleniem zakładu z ewidencji.

Znajdź swoją kategorię

2618 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.