Aspekty prawne wykreślenia zakładu leczniczego dla zwierząt z ewidencji - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Aspekty prawne wykreślenia zakładu leczniczego dla zwierząt z ewidencji

Wpływ niewłaściwej obsady kierowniczej ZLZ na skreślenie z ewidencji

W przypadku niewłaściwej obsady kierowniczej ZLZ będzie miała ona wpływ na skreślenie z ewidencji ZLZ tylko przy naruszeniu Ustawy z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych. Z zapisów UZLZ nie wynika bowiem, że samo niedochowanie wymogu stażu pracy przez lekarza weterynarii jako kierownika zakładu leczniczego dla zwierząt może mieć wpływ na wykreślenie zakładu z ewidencji.

Dokonanie wpisu z naruszeniem prawa

Warto uwzględnić, że wykreślenie zakładu leczniczego z ewidencji może nastąpić także w przypadku dokonania wpisu do ewidencji przez Okręgową Radę Lekarsko-Weterynaryjną z naruszeniem prawa, o czym jest mowa w art. 19 ust. 3 UZLZ. Dzieje się tak w przypadkach, gdy wpis do ewidencji odbył się bez podstawy prawnej lub był oparty na błędnej podstawie prawnej.

Niepodjęcie działalności w określonym terminie

Należy pamiętać, że przyczyną wykreślenia zakładu z ewidencji może być także niepodjęcie działalności w terminie 3 miesięcy od dnia dokonania wpisu do ewidencji. Zgodnie bowiem z art. 19 ust. 5 UZLZ, jeżeli zakład leczniczy dla zwierząt w terminie trzech miesięcy od dnia dokonania wpisu do ewidencji nie podjął działalności w zakresie świadczenia usług weterynaryjnych, Okręgowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna wyznacza termin do podjęcia tej działalności, a po jego bezskutecznym upływie skreśla zakład z ewidencji. Stąd dokonanie wpisu do ewidencji i nie rozpoczęcie działalności w formie zakładu leczniczego dla zwierząt będzie powodowało po upływie określonego w przepisach terminu konsekwencje. Ponadto, gdy zamierza się zaprzestać świadczenia usług weterynaryjnych, Okręgowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna skreśla zakład leczniczy z ewidencji na prośbę wnioskodawcy jako podmiotu prowadzącego ten zakład.

Wpis z naruszeniem innej ustawy

W sytuacji, gdy dokonano wpisu do ewidencji z naruszeniem Ustawy z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych warto wiedzieć, że wpis ten podlega wykreśleniu stosownie do zapisu art. 20 ust. 1 UZLZ.

Okręgowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna skreśla z ewidencji zakład leczniczy dla zwierząt utworzony i prowadzony przez osobę fizyczną będącą lekarzem weterynarii w przypadku:

  1. pozbawienia lekarza weterynarii prawa wykonywania zawodu;
  2. zawieszenia lekarza weterynarii w prawie wykonywania zawodu;
  3. zrzeczenia się przez lekarza weterynarii prawa wykonywania zawodu;
  4. skreślenia lekarza weterynarii z rejestru członków Okręgowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej z przyczyn innych niż wymienione w pkt 1 i 3.

Stąd powyższe zmiany w obrębie prawa wykonywania zawodu lekarza weterynarii będą skutkowały także wykreśleniem zakładu z ewidencji zakładów leczniczych dla zwierząt. Wykreślenie ZLZ w powyższych przypadkach następuje w drodze decyzji administracyjnej.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.