Specjalista poleca ‒ dr n. wet. Klaudiusz Szczepaniak - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Specjalista poleca ‒ dr n. wet. Klaudiusz Szczepaniak

Trzecia odsłona cyklu „Specjalista Poleca”! Tym razem o swoich TOP 3 artykułach z dziedziny parazytologii na vetkompleksowo.pl opowiedział nam dr n. wet. Klaudiusz Szczepaniak

Dr n. wet. Klaudiusz Szczepaniak jest absolwentem Akademii Rolniczej w Lublinie (obecnie pracuje na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie) oraz Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Pracownik naukowo-dydaktyczny w Zakładzie Parazytologii i Chorób Inwazyjnych Katedry Parazytologii i Chorób Ryb na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej UP w Lublinie, a także wykładowca uniwersytecki na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Diagnosta laboratoryjny-parazytolog w weterynaryjnym laboratorium diagnostycznym VetDiagnostyka z siedzibą w Lublinie, a także pracownik Kliniki Weterynaryjnej Szmaragdowa 24/7. Członek polskiego Towarzystwa Parazytologicznego. Autor i współautor 74 publikacji naukowych z zakresu medycyny weterynaryjnej i parazytologii weterynaryjnej.

Parazytologia i inwazjologia weterynaryjna jest uważana za przedmiot przedkliniczny, jednak jak pokazuje praktyka, choroby pasożytnicze zwierząt, ich leczenie oraz profilaktyka stanowią czołówkę przyczyn konsultacji w zakładach lekarsko-weterynaryjnych. Inwazje pasożytów to zarówno problematyka chorób układu pokarmowego, układu krwionośnego, oddechowego, jak i przyczyna licznych dermatoz wśród zwierząt towarzyszących, drobnych ssaków czy zwierząt egzotycznych. Jako lekarze weterynarii stale uświadamiamy właścicieli, że profilaktyka, jak i zwalczanie parazytoz zwierząt, to nie tylko dbanie o zdrowie naszych pacjentów, ale także dbanie o zdrowie społeczeństwa poprzez czynne zapobieganie inwazjom pasożytów zoonotycznych.

Weterynaria w Praktyce cyklicznie publikuje prace z tematyki parazytologii weterynaryjnej przyczyniając się do pogłębienia wiedzy z zakresu biologii pasożytów, inwazjologii, rozpoznawania i leczenia oraz zapobiegania chorobom pasożytniczym różnych gatunków zwierząt.

Poniżej przedstawiam rekomendacje artykułów, których lektura z pewnością przyczyni się do pogłębienia Państwa wiedzy w tym temacie

Top 3 artykułów z działu PARAZYTOLOGIA dr. n. wet. Klaudiusza Szczepaniaka

1. Giardioza psów i kotów okiem klinicysty
Klaudiusz Szczepaniak
Kliknij w zdjęcie by przeczytać artykuł

Dr n. wet. Klaudiusz SzczepaniakArtykuł poświęcony jest najważniejszej protoparazytozie przewodu pokarmowego zwierząt towarzyszących. Giardioza jest jedną z najczęściej obserwowanych inwazji pasożytniczych u psów i kotów w Polsce, której prewalencja może sięgać ponad 25% w niektórych populacjach i grupach wiekowych. Autorzy okiem klinicysty opisali najważniejsze zagadnienia poświęcone biologii pasożyta i jego genetyki, która wpływa na aspekt inwazjologii. Artykuł zawiera także kluczowe dla lekarzy praktyków informacje dotyczące diagnostyki i terapii giardiozy u psów i kotów.

2. Zaburzenia kardiologiczne w przebiegu wybranych chorób psów i kotów przenoszonych przez ektopasożyty
Klaudiusz Szczepaniak
Kliknij w zdjęcie by przeczytać artykuł

Dr n. wet. Klaudiusz SzczepaniakPraca przedstawia opis najczęściej stwierdzanych chorób transmisyjnych przenoszonych przez kleszcze u psów i kotów, w przebiegu których może dochodzić do zaburzeń kardiologicznych. Tak przedstawiona tematyka parazytologiczna prezentuje multidyscyplinarność parazytologii weterynaryjnej, jej koneksje zarówno z epidemiologią, jak i kardiologią wskazując na szerszy aspekt ektoparazytoz.

3. Dirofilarioza podskórna u kotów
Klaudiusz Szczepaniak
Kliknij w zdjęcie by przeczytać artykuł

Dr n. wet. Klaudiusz SzczepaniakDirofilarioza podskórna wywoływana przez D. repens to choroba pasożytnicza, która dotyka głównie psy i inne psowate oraz ludzi. Autorzy opisują inwazję u nietypowego żywiciela jakim są koty, wskazując na problemy diagnostyczne i nietypowy obraz samej inwazji. Praca prezentuje nieliczne przypadki wykrycia mikrofilarii u tego gatunku we Włoszech, a także dorosłych form, które znaleziono w tkance podskórnej u kota z Ukrainy. Praca pogłębia wiedzę praktyków na temat dirofilariozy jej zapobiegania i leczenia u nietypowych żywicieli dając istotne wskazówki dotyczące kocich pacjentów.

Znajdź swoją kategorię

2626 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.