Żywienie psów w okresie reprodukcji (krycia i ciąży) - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Żywienie psów w okresie reprodukcji (krycia i ciąży)

Niedożywienie i nadwaga w okresie reprodukcji

Niedożywienie i nadwaga suk mają realnie istotny wpływ na reprodukcję. U samic nie mających prawidłowej kondycji obserwuje się nieregularne cykle płciowe, które wpływają bezpośrednio na stan narządu rodnego. Regularność cyklu oraz odpowiednia długość poszczególnych faz przygotowują organizm suki do ewentualnej ciąży. Zachwianie tej równowagi może przełożyć się na zmniejszenie płodności oraz plenności (1, 9). Należy również zwrócić uwagę na różnice rasowe, np. owczarki niemieckie mogą wykazywać cieczkę co ok. 3 miesiące, podczas gdy basenji czy czechosłowacki wilczak – raz na 12 miesięcy (9).

Niedożywienie może wpływać również na nieprawidłowy przebieg samej rui, czyli występowanie tzw. cichej rui. Jest to stan, w którym suka nie manifestuje objawów rujowych, pomimo że w narządzie rodnym wszystkie fazy przebiegają prawidłowo (9). Diagnostyka tego schorzenia opiera się głównie na wykonaniu cytologii pochwy i/lub oznaczeniu stężenia progesteronu w surowicy (1, 9). Niedożywienie powoduje też obniżenie wskaźników: zapładnialności i plenności, sprzyja niskiej masie pourodzeniowej szczeniąt, co zwiększa ryzyko ich zachorowalności oraz śmiertelności (5).

Przekarmienie z kolei warunkuje tzw. ciężki poród, niską mleczność w okresie laktacji oraz przekłada się na ogólnie zły stan zdrowia noworodka. W badaniach przeprowadzonych na szczurach, które otrzymywały diety: wysoko- (29% tłuszczu) i niskotłuszczową (9% tłuszczu), na 8 tygodni przed kryciem oraz w okresie ciąży i laktacji zaobserwowano wyższy procent tkanki tłuszczowej, zwiększone stężenie leptyny, trójglicerydów (TG) oraz cholesterolu w surowicy. Wykazano także upośledzoną tolerancję glukozy, hiperfagię i wyższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych oraz metabolicznych w grupie noworodków, pochodzących od matek żywionych dietą wysokotłuszczową (4, 11). Przypuszcza się, iż podobne zmiany mogą występować u szczeniąt przekarmianych suk.

Dlatego też w praktyce za...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2626 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.