Żywienie pacjenta w stanie krytycznym - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Żywienie pacjenta w stanie krytycznym

Jak ustrzec się powikłań u pacjentów z sondą założoną do przewodu pokarmowego?

Pacjent z założoną sondą wymaga szczególnej opieki w tym sensie, że należy dbać o to, aby sonda się nie przemieściła (wszyscy pacjenci z sondą nosowo-przełykową powinni mieć założony kołnierz ochronny, przed każdym podaniem posiłku należy upewnić się, że sonda znajduje się w przewodzie pokarmowym, nie zagięła się i nie przedostała do dróg oddechowych) oraz nie zatkała się (konieczność jej przepłukiwania 3-5 ml ciepłej wody przed posiłkiem i po każdym posiłku).

Ponadto w przypadku sond zakładanych przez skórę należy zwracać uwagę na to, czy tkanka podskórna w miejscu wprowadzenia sondy nie została objęta procesem zapalnym i nie doszło do jej zakażenia, sprawdzamy więc, czy skóra w tym miejscu nie jest obrzęknięta, bolesna lub zaczerwieniona.

Aby uniknąć niepożądanych objawów ze strony przewodu pokarmowego (wymioty, biegunki), musimy pamiętać o tym, że pokarm wprowadzamy zawsze stopniowo (patrz ramka: „Ile powinien jeść pacjent w stanie krytycznym?”), podajemy go po uprzednim podgrzaniu do temperatury ciała, powoli i w małych ilościach.

Niektórzy pacjenci mogą również wymagać stosowania leków prokinetycznych lub przeciwwymiotnych. Pacjent z założoną sondą powinien mieć dostęp do pożywienia, sondę można usunąć, jeśli będzie on w stanie samodzielnie pobierać 75% zapotrzebowania na energię w spoczynku (RER – resting energy requirement).

Niedawno na rynku pojawiły się nowe diety przeznaczone do żywienia dojelitowego za pomocą sondy (Royal Canin, ICU line). Ich płynna postać ułatwia proces odżywiania pacjenta hospitalizowanego na oddziale intensywnej terapii, co ucieszy wszystkich lekarzy dotychczas podających swoim pacjentom nawet dobrze zmieszane (zblendowane) z wodą karmy wilgotne, ponieważ nierzadko łączyło się to z koniecznością „walki z zatkaną sondą”.

Diety ICU line przeznaczone są zarówno dla psów, jak i kotów i obejmują pięć różnych produktów:
  • Recovery liquid, o wysokiej zawartości białka i tłuszczu (kaloryczność: 1 kcal/ml, przeznaczony dla psów i kotów).
  • GI low fat liquid (kaloryczność: 1 kcal/ml, dla psów wymagających diety niskotłuszczowej, np. dla psów z zapaleniem trzustki).
  • Renal liquid dla kotów (kaloryczność: 1 kcal/ml, zawierający wysokiej jakości białko i ograniczoną ilość fosforu, wzbogacony EPA i DHA, dla pacjentów z ograniczoną możliwością eliminacji produktów przemiany białkowej, np. mocznika w niewydolności nerek lub amoniaku w niewydolności wątroby).
  • Renal Liquid dla psów (o takim samym przeznaczeniu, jak jego koci odpowiednik, ale nieco większej kaloryczności, wynoszącej 1,5 kcal/ml).
  • GI High Energy Liquid dla psów (kaloryczność: 1,5 kcal/ml, cechuje się wysoką strawnością, zawiera hydrolizowane białko, przeznaczony np. dla psów po resekcji jelita cienkiego).

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy