Żywienie pacjenta w stanie krytycznym
Jak ustrzec się powikłań u pacjentów z sondą założoną do przewodu pokarmowego?
Pacjent z założoną sondą wymaga szczególnej opieki w tym sensie, że należy dbać o to, aby sonda się nie przemieściła (wszyscy pacjenci z sondą nosowo-przełykową powinni mieć założony kołnierz ochronny, przed każdym podaniem posiłku należy upewnić się, że sonda znajduje się w przewodzie pokarmowym, nie zagięła się i nie przedostała do dróg oddechowych) oraz nie zatkała się (konieczność jej przepłukiwania 3-5 ml ciepłej wody przed posiłkiem i po każdym posiłku).
Ponadto w przypadku sond zakładanych przez skórę należy zwracać uwagę na to, czy tkanka podskórna w miejscu wprowadzenia sondy nie została objęta procesem zapalnym i nie doszło do jej zakażenia, sprawdzamy więc, czy skóra w tym miejscu nie jest obrzęknięta, bolesna lub zaczerwieniona.
Aby uniknąć niepożądanych objawów ze strony przewodu pokarmowego (wymioty, biegunki), musimy pamiętać o tym, że pokarm wprowadzamy zawsze stopniowo (patrz ramka: „Ile powinien jeść pacjent w stanie krytycznym?”), podajemy go po uprzednim podgrzaniu do temperatury ciała, powoli i w małych ilościach.
Niektórzy pacjenci mogą również wymagać stosowania leków prokinetycznych lub przeciwwymiotnych. Pacjent z założoną sondą powinien mieć dostęp do pożywienia, sondę można usunąć, jeśli będzie on w stanie samodzielnie pobierać 75% zapotrzebowania na energię w spoczynku (RER – resting energy requirement).
Niedawno na rynku pojawiły się nowe diety przeznaczone do żywienia dojelitowego za pomocą sondy (Royal Canin, ICU line). Ich płynna postać ułatwia proces odżywiania pacjenta hospitalizowanego na oddziale intensywnej terapii, co ucieszy wszystkich lekarzy dotychczas podających swoim pacjentom nawet dobrze zmieszane (zblendowane) z wodą karmy wilgotne, ponieważ nierzadko łączyło się to z koniecznością „walki z zatkaną sondą”.
Diety ICU line przeznaczone są zarówno dla psów, jak i kotów i obejmują pięć różnych produktów:
- Recovery liquid, o wysokiej zawartości białka i tłuszczu (kaloryczność: 1 kcal/ml, przeznaczony dla psów i kotów).
- GI low fat liquid (kaloryczność: 1 kcal/ml, dla psów wymagających diety niskotłuszczowej, np. dla psów z zapaleniem trzustki).
- Renal liquid dla kotów (kaloryczność: 1 kcal/ml, zawierający wysokiej jakości białko i ograniczoną ilość fosforu, wzbogacony EPA i DHA, dla pacjentów z ograniczoną możliwością eliminacji produktów przemiany białkowej, np. mocznika w niewydolności nerek lub amoniaku w niewydolności wątroby).
- Renal Liquid dla psów (o takim samym przeznaczeniu, jak jego koci odpowiednik, ale nieco większej kaloryczności, wynoszącej 1,5 kcal/ml).
- GI High Energy Liquid dla psów (kaloryczność: 1,5 kcal/ml, cechuje się wysoką strawnością, zawiera hydrolizowane białko, przeznaczony np. dla psów po resekcji jelita cienkiego).
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Piśmiennictwo mec. Anna SłowińskaVox Poland Pomoc PrawnaSzczecin Facebook0Tweet0LinkedIn0
Choroby racic jako ważna przyczyna brakowania krów w stadzie bydła mlecznego
Przyczyny problemów z racicami Przyczyny chorób racic są zróżnicowane, a większość stanów chorobowych posiada wieloczynnikową etiologię. Ogólnie wyróżnia się czynniki predysponujące i wywołujące. Dalej można wyróżnić kilka grup czynników: genetyczne, środowiskowe, żywieniowe oraz czynniki bakteryjne (8). Czynniki osobnicze Czynniki osobnicze są to wrodzone indywidualne cechy czy właściwości danego osobnika wpływające na zdrowotność racic, na przykład: […]
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Równowaga elektrolitowa Do jelit warchlaków codziennie trafia od 8 do 10 l płynu, a większość wchłaniania wody następuje w jelicie cienkim (10). Wchłanianie i wydzielanie w błonie śluzowej jelit zachodzi jednocześnie, w zależności od polarności komórek nabłonkowych, i pomaga utrzymać potencjał błonowy, żywotność komórek, odpowiednie wchłanianie składników odżywczych i regulację metabolizmu drobnoustrojów (78). Wchłanianie wody […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Braki w uzębieniu U starszych koni dość częstym problemem są braki w uzębieniu. Powodem mogą być ekstrakcje we wcześniejszym okresie życia, diastemy i choroby przyzębia doprowadzające do rozchwiania i wypadania lub po prostu zużycie się zęba. O ile brak jednego zęba policzkowego nie wpływa znacząco na rozcieranie paszy, o tyle brak 3-4 zębów już bardzo […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Piśmiennictwo mec. Anna SłowińskaVox Poland Pomoc PrawnaSzczecin Facebook0Tweet0LinkedIn0
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Profilaktyka Kongres był również okazją do zaprezentowania kilku przełomowych produktów immunologicznych, które mają szansę wprowadzić na nowe tory prewencję znanych od lat jednostek chorobowych, sprawiających wiele kłopotów z punktu widzenia odchowu cieląt czy rozrodu. Mowa tu konkretnie o trzech nowych szczepionkach mających zastosowanie w profilaktyce Mycoplasma bovis, Cryptosporidium parvum czy wirusowej biegunki bydła (BVD). Nie […]