Zespół nadwrażliwości-nadaktywności u psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zespół nadwrażliwości-nadaktywności u psów

Zespół nadwrażliwości-nadaktywności wiąże się z całą listą objawów, obejmujących niemal wszystkie aspekty życia psa. Do najczęściej obserwowanych należą:

> Niszczenie przedmiotów

Zniszczenia mogą dotyczyć wszystkiego – własnych zabawek, posłania, mebli, smyczy (szarpania na spacerze), ścian, listew przypodłogowych, kabli, sprzętu elektronicznego itd., itp. Częste są kopanie dołów w ogrodzie, niszczenie roślin. Pies może niszczyć zarówno podczas nieobecności opiekuna, jak i przy nim. Przedmioty są rozszarpywane zębami i rozdrapywane pazurami. Skala zniszczeń wydaje się często nieproporcjonalnie wielka do rozmiarów psa.

> Nieustające pobudzenie

Zwierzę jest ciągle w ruchu, wskakuje na meble (stoły, krzesła, parapety). Ekscytuje się najlżejszymi bodźcami, dużo szczeka. Reaguje na każdy ruchomy obiekt w otoczeniu. W domu biega za opiekunami, łapie za nogi i ręce. Na spacerach szarpie się na smyczy, skacze na ludzi zarówno znanych sobie, jak i obcych, zaczepia wszystkie psy.

> Problemy z nauką podstawowych komend

Pies nie może się skoncentrować, często nagrody w postaci pochwały czy smakołyka powodują ogromną ekscytację.

> Brudzenie w domu

Zwierzę ma problemy z opanowaniem podstawowej nauki załatwiania potrzeb fizjologicznych na zewnątrz. Nadmierna ekscytacja na spacerach uniemożliwia mikcję i defekację. Często na skutek nadmiernego pobudzenia zwierzę oddaje luźne stolce.

> Nadmierny i spaczony apetyt

Posiłki spożywane są bardzo szybko i łapczywie, często połykane bez gryzienia. Mogą wystąpić zwracanie i ponowne spożywanie zwróconego pokarmu. Psy połykają niejadalne przedmioty.

> Bolesne podgryzanie

Pies nie ma kontroli gryzienia. Ugryzienia w czasie zabawy są bardzo bolesne. Zwierzę gryzie w momentach ekscytacji, chwyta nogi osób poruszających się po mieszkaniu.

> Silna reakcja obronna na zabiegi związane z przytrzymywaniem, unieruchomieniem psa

Proste zabiegi pielęgnacyjne czy badanie weterynaryjne są bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania bez sedacji zwierzęcia.

> Zachowania o cechach stereotypii, np. kręcenie się w kółko.

> Samookaleczenia

Często obserwuje się wylizywanie, wygryzanie łap lub nasady ogona. Mogą występować ziarniniaki z wylizywania.

> Konflikty z innymi psami

Impulsywność, brak samokontroli, wysyłanie sprzecznych sygnałów powodują agresywne reakcje innych psów. Zwierzę z nadwrażliwością-nadaktywnością może reagować agresją np. na obwąchiwanie przez innego psa. Bardzo często nadmierna ekscytacja zabawą doprowadza do skrajnych emocji i zachowań agresywnych.

> Zaburzone zachowania eksploracyjne

Poznawanie otoczenia odbywa się w sposób chaotyczny i nieskuteczny, zwierzę nie może zatrzymać się w swoim zachowaniu. Eksploracja oralna powyżej 6. miesiąca życia.

> Zaburzenia snu

Skrócony czas snu – hiposomnia (poniżej 8 godz. snu dziennie).

> Podwyższone parametry fizjologiczne (tętno, oddechy, temperatura).

> Hiperseksualność.

> Agresja.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.