Zakrzepica zatorowa u kota z kardiomiopatią przerostową - Opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zakrzepica zatorowa u kota z kardiomiopatią przerostową – Opis przypadku

Omówienie

Zakrzepica zatorowa tętnic u kotów powstaje najczęściej na skutek istniejącej już choroby podstawowej mięśnia sercowego. Obserwuje się ją najczęściej w związku z przebiegiem kardiomiopatii przerostowej, ale również u kotów z kardiomiopatią restrykcyjną (RCM, restrictive cardiomyopathy) i kardiomiopatią rozstrzeniowią (DCM, dilated cardiomyopathy). W przypadku HCM patomechanizm polega na tworzeniu się zakrzepów na obszarze lewego przedsionka, zwłaszcza uszka oraz okolic zastawki mitralnej.

Jednym z powodów tworzenia się zakrzepów jest dysfunkcja endotelium, prowadząca do aktywacji płytek (3). Tworzenie się zakrzepów jest też związane ze zwolnieniem szybkości przepływu krwi w poszerzonym przedsionku i niedomykalnością zastawki mitralnej, wtórną do przerostu mięśnia sercowego (5). Powstałe zakrzepy odrywają się od ścian serca i z prądem krwi dostają się do aorty brzusznej, a dalej do naczyń o mniejszej średnicy. To właśnie w tych drobniejszych odgałęzieniach tętnicy głównej dochodzi najczęściej do powstania całkowitej lub częściowej niedrożności (tromboembolii). U kotów niedokrwienie dotyczy najczęściej kończyn miednicznych i jest efektem zatoru typu „jeździec” w rozwidleniu aorty brzusznej (5). Rzadziej zator umiejscawia się w naczyniach zaopatrujących kończyny piersiowe, płuca, mózg, nerki, jelita (5). Wśród innych przyczyn tromboembolii wymienia się również nadmierną krzepliwość krwi, zwolniony przepływ krwi, dirofilariozę, zmiany nowotworowe oraz posocznicę (1, 5).

Nagłe i całkowite zamknięcie naczyń zaopatrujących kończyny miedniczne daje główne objawy, których nazwa w języku angielskim zaczyna się na literę P, stąd nazwa algorytmu 7-P (tab. 1).

Tab. 1. Algorytm 7-P

W dalszym przebiegu całkowitej niedrożności, na skutek niedotlenienia tkanek, dochodzi do ich martwicy. Stopień uszkodzenia tkanek monitoruje się m.in., analizując stężenie kinazy kreatynowej, które wzrasta w surowicy już po kilku godzinach od zapoczątkowania martwicy mi...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2626 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.