Wątroba i drogi żółciowe w badaniu ultrasonograficznym psów i kotów – cz. I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wątroba i drogi żółciowe w badaniu ultrasonograficznym psów i kotów – cz. I

Technika badania

Zwykle badanie przeprowadza się głowicą konweksową o częstotliwości 7,5 MHz (ryc. 1, 2, s. 36). U dużych i mocno otłuszczonych psów niezbędna może być głowica o niższej częstotliwości, która zapewni odpowiednią głębokość obrazowania. Głowicę liniową, która gwarantuje lepszą jakość obrazu, można wykorzystać do badania zwierząt o niewielkich rozmiarach, głównie szczupłych kotów i psów ras miniaturowych (ryc. 3, s. 36). Nawet u tak drobnych zwierząt cała wątroba może nie być dostępna w badaniu ze względu na kształt czoła głowicy. Zdecydowanie łatwiej przeprowadzić badanie przy zastosowaniu głowicy mikrokonweksowej (paluszkowej), którą można wcisnąć pod wyrostek mieczykowaty mostka i łuk żebrowy (ryc. 1, 2).

Podczas badania wątroby należy tak ustawić parametry aparatu, aby uwidocznić cały przekrój narządu łącznie z dogrzbietową częścią wątroby w polu dalszym (2). Ze względu na wielkość i litą strukturę wątroby wzmocnienie echa powinno być większe w porównaniu z badaniem pozostałych narządów jamy brzusznej. Warto zmieniać położenie ogniskowej w trakcie oceny wątroby.

W celu zobrazowania wątroby głowicę umieszcza się w linii środkowej tuż za wyrostkiem mieczykowatym (ryc. 1, 2). Uwidocznienie całego narządu może wymagać silnego dociśnięcia głowicy do powłok brzusznych. Przy prostopadłym przyłożeniu głowicy do skóry uwidacznia się żołądek (ryc. 1). W celu zobrazowania wątroby wiązkę ultradźwiękową należy skierować dogłowowo i dogrzbietowo (ryc. 2). Następnie należy kierować wiązkę do tyłu i na boki delikatnym, wachlarzowym ruchem bez znacznej zmiany miejsca przyłożenia głowicy. Większa część wątroby jest dostępna w badaniu z przyłożenia za wyrostkiem mieczykowatym.

Badanie wątroby powinno być wykonane w obu płaszczyznach: strzałkowej i poprzecznej (ryc. 4, 5, s. 36). Skany strzałkowe uzyskuje się poprzez ustawienie wiązki wzdłuż długiej osi zwierzęcia (wskaźnik głowicy skierowany dogłowowo lub doogonowo), a skany poprzeczne – poprzez obró...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2626 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.