Tomografia komputerowa w onkologii psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Tomografia komputerowa w onkologii psów i kotów

Tomografia komputerowa w diagnostyce onkologicznej – jama brzuszna

Ocena zmian nowotworowych na terenie jamy brzusznej ma na celu głównie identyfikację punktu wyjścia masy, szczególnie gdy jest to niemożliwe w badaniu USG, jej stosunek do okolicznych narządów, jak również wpływ na naczynia krwionośne, w tym inwazję do ich światła. W różnicowaniu nowotworów złośliwych od ich zmian guzkowatych łagodnych pomocne są badania wielofazowe, dlatego też przeprowadzenie badania tomograficznego powinno opierać się o wiedzę, jaki problem diagnostyczny stanowi priorytet. Rutynowe skany jamy brzusznej i miednicy mogą bowiem nie dostarczyć wystarczających informacji i doprowadzić do błędu diagnostycznego. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie pacjenta pod postacią opróżnienia z treści pokarmowej przewodu pokarmowego, a w miarę możliwości również okrężnicy z mas kałowych.

W przypadku wątroby do najczęściej spotykanych zmian rozrostowych można zaliczyć: raka wątrobowokomórkowego (HCC), gruczolaka wątrobowego (HA) i przerost guzkowy (NH). HCC osiągają z reguły większe rozmiary, mediana ok. 100 mm, z ogniskami o cechach martwicy, z zaznaczającą się torebką oraz niemanifestujące silnego wzmocnienia pokontrastowego w żadnej z faz (tętnicza, wrotna i wydzielnicza). Silniejsze wzmocnienie pokontrastowe, większa jednorodność i mniejsze rozmiary (mediana 60 mm) prezentują guzy typu HA, natomiast NH przeważnie są guzkami małymi, bez wyraźnie zaznaczającej torebki, czasami o nieco nierównych brzegach (18).

Obrazowanie guzów endokrynnych trzustki typu wyspiaka (insulinoma) wymaga stosowania aparatów wielorzędowych i badania wielofazowego, ponieważ guzy te mogą ulegać zmiennemu fazowo i niejednorodnemu wzmocnieniu pokontrastowemu (19).

Podsumowanie

Omówienie wszystkich innych procesów nowotworowych jamy brzusznej, jak również miednicy, przekracza ramy niniejszego opracowania, czytelników zainteresowanych odsyłamy do literatury szczegółowej.Publikacja ta ma na celu pr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy