Sposoby poprawy dobrostanu psa w klinice weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Sposoby poprawy dobrostanu psa w klinice weterynaryjnej

Etap 3

Po osiągnięciu spokojnego, zrelaksowanego stanu psa w poczekalni można wejść z psem do gabinetu lekarza i nagrodzić go za spokojne zachowanie i wykonanie poleceń. Pracownik lecznicy także powinien dać psu smakołyk. Należy po krótkiej chwili wyjść z gabinetu i kontynuować spacer. Tę procedurę należy powtórzyć kilka razy. Wskazane są wizyty w czasie zmniejszonego ruchu pacjentów z uwagi na niekorzystny wpływ obecności zestresowanych zwierząt w poczekalni na inne zwierzęta oraz na unikanie zaburzeń pracy pracowników lecznicy.

Po osiągnięciu zadowalającego efektu właściciele powinni co jakiś czas powtarzać procedurę, aby wizyta w lecznicy nadal kojarzona była przez psa pozytywnie, a nie zaczęła kojarzyć się negatywnie, tylko z badaniem czy nieprzyjemnymi zabiegami.

Program ten należy także wprowadzić jako standardowe postępowanie u młodych psów, aby od okresu szczenięcego były przyzwyczajone do wizyt w lecznicy i pozytywnie je kojarzyły.

Takie podejście personelu wykazuje troskę o dobro psa oraz buduje zaufanie jego właściciela do lecznicy. Niewątpliwą korzyścią dla lecznicy z wprowadzenia omawianego programu odczulania będzie fakt, że właściciele zachęceni spokojniejszym zachowaniem psa w danej lecznicy staną się jej lojalnymi klientami. Ich pozytywne doświadczenia sprawią, że będą oni chętniej i częściej przyprowadzać psy do kontroli, a nie dopiero w sytuacjach ostatecznych.

W przypadku gdy pies pozostaje w klinice na leczenie stacjonarne, ograniczanie stresu w czasie jego pobytu w klinice polega na wprowadzeniu rutyny w obsłudze psa. Rutyna polega na stałej porze wykonywania zabiegów weterynaryjnych i higienicznych, stałej kolejności wykonywania tych czynności. To daje psu poczucie przewidywalności tego, co za chwilę się będzie działo, i poprawia poczucie bezpieczeństwa.

Drugim bardzo ważnym elementem jest poprawa nastroju. Można ją uzyskać poprzez wprowadzenie krótkich zabaw węchowych. Węszenie i znajdowanie smakołyków dla psa mają działanie uspokajające, co wpływa bardzo dobrze na samopoczucie psa. Bardzo dobrą zabawką są maty węchowe (ryc. 1) oraz różne psie łamigłówki.

Bardzo pomocne w zapewnieniu komfortowych warunków podopiecznym jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu z każdym właścicielem, dotyczącego stosowanej karmy, rytuałów, ulubionych zabaw psa i w miarę możliwości dostosowanie postępowania indywidualnie do każdego pacjenta.

Stosowanie powyższych zasad może w początkowym etapie być źródłem dodatkowej pracy, ale trzeba pamiętać, że wyznacznikiem świadczonych usług jest poziom dobrostanu zwierząt powierzonych pod opiekę. Taki stan rzeczy podlega ocenie przez coraz bardziej świadomych i wymagających klientów. Warto jest więc poczynić wysiłki związane z poprawą dobrostanu psa w czasie wizyty i pobytu w lecznicy weterynaryjnej.

lek. wet. Jolanta Łapińska
psycholog zwierzęcy, behawiorysta

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy