Sposoby poprawy dobrostanu psa w klinice weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Sposoby poprawy dobrostanu psa w klinice weterynaryjnej

Wysyłanie sygnałów uspokajających przez ludzi jest bardzo istotne, bo w ten sposób informują oni psa o przyjaznym nastawieniu, co powoduje, że czuje się on znacznie pewniej.

W przypadku wizyty w lecznicy psa wykazującego zachowania agresywne dobrze jest poprosić właściciela, aby założył mu kaganiec lub taśmę zabezpieczającą na pysk przed wejściem do lecznicy. Wtedy pies jest znacznie spokojniejszy, a zakładanie kagańca nie wymaga stosowania przymusu, co jest dodatkowym czynnikiem stresującym. U bardzo niespokojnego psa można zastosować zasłonięcie oczu ręcznikiem lub chustą, co także działa uspokajająco.

W przypadku psów szczególnie agresywnych, gdy zawiodą sposoby opisane powyżej lub gdy właściciel psa nie jest w stanie nam pomóc, lepiej jest zastosować uspokojenie farmakologiczne niż metody siłowe.

Bardzo pomocne jest wdrożenie programu przyzwyczajenia psa do wizyt w lecznicy. Ma on za zadanie zbudowanie w świadomości psa pozytywnych skojarzeń z lecznicą weterynaryjną i w przyszłości skutkuje spokojnym i współpracującym pacjentem.

Program przyzwyczajania psów do wizyt w lecznicy

Program przyzwyczajania psów do wizyt w lecznicy składa się z kilku etapów. Do każdego kolejnego etapu programu można przejść, jeżeli etap wcześniejszy opanowany jest w stopniu bardzo dobrym. W przypadku problemów na kolejnym etapie należy wrócić do etapu wcześniejszego. Program może zająć od kilku dni do nawet kilku tygodni.

Etap 1

Jeżeli pies już ma problem z wizytami w lecznicy, to należy poprosić właściciela, aby regularnie zabierał psa na spacer w okolicę lecznicy. W wypadku gdy osiągnie się stan rozluźnienia psa w jej pobliżu, można go przyprowadzić pod drzwi lecznicy i tam bawić się z nim, podawać komendy i nagradzać za ich wykonanie. Jeżeli pies nie będzie wykazywał żadnych objawów niepokoju, można przejść do etapu 2.

Jeżeli pies nie ma żadnych nieprzyjemnych skojarzeń z lecznicą, można od razu zacząć od etapu drugiego.

Etap 2

Właściciel powinien wejść z psem do poczekalni lecznicy i przebywać tam parę chwil, podając psu komendy i nagradzając go za ich wykonanie, po czym wyjść z lecznicy i kontynuować spacer. Należy powtarzać tę procedurę kilkakrotnie. Jeżeli pies będzie wykazywał niepokój lub zachowania lękowe w poczekalni, należy wrócić do etapu 1 w celu lepszego utrwalenia spokojnego zachowania. Jeżeli pies będzie zachowywał się w poczekalni swobodnie, można przejść do etapu 3.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy