Sposoby zapewnienia dobrostanu kota w klinice weterynaryjnej, hotelu i schronisku dla zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Sposoby zapewnienia dobrostanu kota w klinice weterynaryjnej, hotelu i schronisku dla zwierząt

Wolność od stresu i lęku

Kot jako zwierzę terytorialne żyje i czuje się bezpiecznie w obrębie swojego terytorium. Codziennie obchodzi i znaczy swoje terytorium, co jest niezbędne dla jego poczucia komfortu i bezpieczeństwa. Każdorazowe zabranie go poza terytorium w obce miejsce wiąże się z dużym stresem i lękiem. Dlatego trzeba mieć świadomość, że kot w lecznicy, hotelu czy schronisku jest zestresowany i należy podjąć działania ograniczające stres.

Zwykle klatki, w których trzymane są koty w lecznicy, są metalowe, mają gładkie ściany, łatwe do utrzymania higieny. Zamieszczenie w klatce elementów, np. kartonowych, o które kot będzie mógł się ocierać i znaczyć je swoim zapachem, jest niezbędne do zapewnienia mu poczucia komfortu, bezpieczeństwa i poprawy nastroju.

Poczucie bezpieczeństwa buduje się u kotów, tworząc warunki tzw. 3C: cicho, ciepło, ciemno. Takie warunki obniżają także poziom stresu u kota.

Należy także pamiętać, że koty są rytualistami. Stałe rytuały i niezmienny porządek dnia dają im poczucie przewidywalności sytuacji, to z kolei poprawia poczucie bezpieczeństwa. Dlatego należy zwrócić uwagę, aby w klinice był niezmienny porządek dnia, te same godziny karmienia, sprzątania, zabiegów oraz stałe osoby do obsługi. Elementami niezbędnymi do zapewnienia kotu poczucia bezpieczeństwa są kryjówka i takie ulokowanie klatki z kotem, aby nie był on narażony na kontakt wzrokowy z innymi zwierzętami.

W schronisku lub hotelu w pomieszczeniu, gdzie przebywają koty, powinny znajdować się półki na różnych poziomach, kryjówki umożliwiające im odizolowanie się oraz wymijanie się i unikanie konfliktów. Koty jako zwierzęta terytorialne wymagają przestrzeni, dlatego nie można zagęszczać kotów w pomieszczeniu. Najlepsze są małe grupy nieprzekraczające 6 kotów, dobranych do siebie temperamentem.

Bardzo ważne jest, aby zapewnić wystarczającą liczbę wszystkich kocich zasobów, czyli:
  • misek z jedzeniem, wodą,
  • kuwet,
  • legowisk,
  • zabawek,

czyli tyle sztuk, co kotów plus jeden oraz żeby były one umieszczone w miejscach jak najbardziej odległych od siebie, co uniemożliwi zablokowanie do nich dostępu.

Jest to bardzo ważne z uwagi na to, że niektóre koty zawłaszczają zasoby i przestrzeń i blokują do nich dostęp innym kotom, a także uniemożliwiają swobodne poruszanie się. W przypadku zaobserwowania nękania jednego kota przez drugiego należy je niezwłocznie rozdzielić.

Zarówno w lecznicy, jak i schronisku czy hotelu dla zwierząt poczekalnia powinna być tak urządzona, aby minimalizować stres oczekującego kota. W poczekalni powinny być półki, na których można postawić transporter czy klatkę z kotem. Naturalna droga ucieczki kota wiedzie do góry, dlatego na wysokości kot zawsze czuje się bezpieczniej. Nigdy nie powinno stawiać się transportera z kotem na podłodze, szczególnie gdy w pobliżu znajdują się inne zwierzęta. Transporter czy klatkę z kotem dobrze jest przykryć ręcznikiem, aby odizolować go od stresujących bodźców zewnętrznych.

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.