Sposoby zapewnienia dobrostanu kota w klinice weterynaryjnej, hotelu i schronisku dla zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Sposoby zapewnienia dobrostanu kota w klinice weterynaryjnej, hotelu i schronisku dla zwierząt

Wolność od głodu i pragnienia

W żywieniu kotów należy pamiętać przede wszystkim o tym, że są one obligatoryjnymi mięsożercami. Wysoko wyspecjalizowana budowa przewodu pokarmowego sprawia, że podstawą kociej diety powinno być białko zwierzęce.

Skład chemiczny diety kotów wolno żyjących wynosi w suchej masie:
  • 55-60% białka,
  • 23-35% tłuszczów,
  • 3-8% węglowodanów i związków mineralnych,

dlatego kluczowe jest, aby stosować dietę opartą na białku zwierzęcym, bez zawartości kukurydzy i soi.

Krótki przewód pokarmowy kota, składający się z niewielkiego żołądka i dosyć krótkich jelit, oraz bardzo wysoka kwasowość soku żołądkowego sprawiają, że zjada on małe porcje, które szybko trawi. W związku z tym kot powinien mieć możliwość wielokrotnego podjadania małych porcji pokarmu w ciągu dnia. Dlatego powinno się kota karmić małymi ilościami urozmaiconego jedzenia kilka razy dziennie. Nie można mu wydzielać pokarmu dwa razy dziennie, bo zaburza to naturalny schemat odżywiania się i sprawia, że kot staje się jest bardzo głodny, a wskutek tego je za szybko i zbyt duże porcje na raz.

Jako że koty wywodzą się od zwierząt pustynnych, gdzie jest utrudniony dostęp do rezerwuarów wody, ewolucyjnie dostosowały się do przyjmowania wody wraz z pożywieniem. Naturalny pokarm kotów wolno żyjących zawiera średnio powyżej 70% wody. Mokra karma zawierająca około 80% wody dostarcza 90% dziennego zapotrzebowania kota na wodę. Zjadając taką karmę, kot pije dodatkowo niewielką ilość wody, która całkowicie pokrywa jego dzienne zapotrzebowanie.

W odróżnieniu od mokrej sucha karma zawiera poniżej 10% wody. Zjadając suchą karmę, koty nie pokrywają w najmniejszym stopniu zapotrzebowania organizmu na wodę. Przy takiej diecie muszą uzupełniać wodę, pijąc ją z miski. Niestety badania wykazują, że koty piją jedynie około połowy koniecznej ilości wody. Przyczyną takiego stanu jest ich mała wrażliwość na odczuwanie pragnienia i odwodnienie.

Powoduje to ciągły niedobór wody w organizmie, co jest przyczyną schorzeń układu moczowego kotów. Dlatego niezmiernie ważne jest, aby podstawą żywienia kota była mokra karma, bogata w białko, tłuszcze zwierzęce i taurynę. Należy także zachęcać koty do picia wody poprzez rozstawianie misek z wodą w różnych miejscach, w których kot często przebywa, prowokowanie zabawy z wodą oraz dolewanie niewielkiej ilości wody do mokrej karmy.

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.