Socialis znaczy: społeczny – prawidłowa socjalizacja szczeniąt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Socialis znaczy: społeczny – prawidłowa socjalizacja szczeniąt

Podsumowanie

Wielu tych rzeczy psy mogą doświadczyć podczas spotkań organizowanych przez niektóre szkółki w ramach psiego przedszkola. Zajęcia są kierowane do najmłodszych zwierząt, jeszcze zanim pies osiągnie wiek potrzebny do rozpoczęcia kursu posłuszeństwa. Na takich spotkaniach kładzie się nacisk właśnie na socjalizację, są również elementy posłuszeństwa, ale głównym celem takich spotkań jest właśnie uzyskanie prawidłowych zachowań u psów, zarówno w stosunku do ludzi, jak i innych przedstawicieli swojego gatunku. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ spotkania te są kontrolowane przez osobę mającą doświadczenie w zakresie psiej psychiki, która nadzoruje wzajemne kontakty szczeniaczków oraz podpowiada właścicielom, jak postępować w przypadku wykazywania niechcianego zachowania przez jego pupila. Takie spotkania to nie tylko świetna zabawa i ciekawe doświadczenie dla czworonogów, ale także dobra okazja do wymiany poglądów i doświadczeń związanych z posiadaniem psa oraz do pogłębiania wiedzy kynologicznej.

Jak widać, w pierwszych miesiącach po narodzinach psa toczą się procesy, które zaważą nad resztą jego życia. Okres szczenięctwa jest więc czasem, kiedy powinniśmy się skupić nad dostarczaniem zwierzęciu wielu atrakcji. Zabawa z młodym psem w zmiennych warunkach i eksponowanie go na działanie różnorodnych bodźców są często zaniedbywane przez właścicieli (zwłaszcza przez tych, którzy po raz pierwszy biorą pod swoją opiekę szczeniaka), a rzutuje na całe życie dorosłego już psa. Nie należy jednak panikować, jeśli pies, którego będziemy wychowywać, jest już w starszym wieku, bo choć najbardziej efektywna socjalizacja (socjalizacja pierwotna) ma miejsce w pierwszych kilkunastu tygodniach po narodzinach, to na socjalizację wtórną mamy czas do osiągnięcia przez psa wieku około dwóch lat. Warto też podkreślić, że psy przyzwyczajają się do nowych sytuacji przez całe swoje życie, choć proces ten zachodzi już o wiele wolniej.

Okres socjalizacji to najważniejszy etap rozwoju każdego malucha. Wykorzystajmy więc jego ciekawość świata i chęć do zabawy na pogłębianie wzajemnych relacji, ale także na przygotowanie go na różne życiowe sytuacje. Praca, którą włożymy w te ćwiczenia, zaowocuje posiadaniem stabilnego, pewnego siebie i radosnego psa, który będzie w stanie poradzić sobie z wieloma trudnościami.
Agnieszka Głowacka
hodowla owczarków niemieckich SPOD GICHTY FCI

socjalizacji , socjalizacji

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.