Socialis znaczy: społeczny – prawidłowa socjalizacja szczeniąt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Socialis znaczy: społeczny – prawidłowa socjalizacja szczeniąt

Rola hodowcy

Dlatego więc tak ważnym, a nawet jednym z najważniejszych zadań hodowcy jest zadbanie o prawidłową socjalizację, ponieważ w ten sposób wpływa on na kształtowanie się osobowości psa. Hodowcy od samych narodzin biorą szczenięta na ręce, sprawdzają, czy są żywotne i zdrowe, czy mają prawidłową temperaturę – od takich czynności rozpoczyna się wczesna socjalizacja. Można również zastosować wczesną stymulację neurologiczną szczeniąt polegającą na poddawaniu młodych krótkotrwałemu stresowi, kładąc je na kilka sekund na zimnym ręczniku, stymulując opuszki łap itd. Pobudza to rozwój połączeń pomiędzy komórkami nerwowymi. Młode jak najwcześniej powinny też spotkać się z różnymi ludźmi (dziećmi, starcami, osobami w okularach, kobietami w kapeluszach itp.), a także z rozmaitymi bodźcami, takimi jak: wizyta w gabinecie weterynaryjnym, spacery przy ruchliwej drodze, obserwowanie przejeżdżających pociągów czy nawet przechodzenie obok automatycznie otwieranych drzwi.

Bardzo rozwojowym ćwiczeniem jest również przejście się z psem w miejsce, gdzie organizowana jest jakaś impreza masowa – festyn rodzinny, mecz itp. Widok szczeniaczka na pewno ściągnie tłum dzieci, nie obejdzie się również bez ciekawych przedmiotów, typu dmuchane zamki, stoiska z balonami, i tym podobnych (możliwości w kwestii wyboru sposobu na poznawanie świata są nieograniczone, należy wykazać się kreatywnością). Do żadnych z tych czynności nie możemy jednak psa zmuszać, przebieg takich ćwiczeń musi być łagodny i pozytywny, a przynajmniej neutralny. Każde przykre zdarzenie może pozostawić rysę na psiej psychice. Jeśli pies wystraszy się czegoś – np. wspomnianych wcześniej drzwi czy dmuchanego zamku – należy pozwolić mu na oddalenie się od nich na taką odległość, jakiej potrzebuje, a następnie zostać w tym miejscu do momentu, aż sam nie zdecyduje, że może podejść bliżej.

Nie wolno psa wtedy głaskać (bo jeszcze opacznie odbierze to jako nagrodę za okazany strach), najlepiej udawać, że w ogóle nie zauważyliśmy, że pies się wystraszył. Im więcej będziemy robić zamętu wokół sytuacji czy rzeczy, przy której pies spanikował, tym ciężej będzie nam przekonać psa, że to nic strasznego. Psu w takim przypadku należy dać tyle czasu i przestrzeni, ile potrzebuje.

Kolejnym ważnym aspektem należącym do hodowcy jest dobranie do hodowli odpowiednich zwierząt. Czynniki genetyczne mają istotny wpływ na temperament szczeniaka. Nie bez powodu zaleceniem FCI jest przeprowadzanie testów psychicznych dla psów, które mają zostać wykorzystane do rozrodu. Należy też zdawać sobie sprawę, że większość zachowań w pierwszym etapie życia młode „przejmują” od matki, obserwując jej zachowania i naśladując je. Świadomy hodowca musi być pewny, że suka, która ma uzyskać uprawnienia hodowlane, jest zrównoważona, a jej zachowania nie będą powodowały złych nawyków u potomstwa.

Będąc jeszcze przed rozłączeniem z matką, cały miot uczy się prawidłowych psich zachowań oraz zasad panujących w stadzie. Szczenięta, które są izolowane, np. z powodu choroby lub śmierci matki podczas porodu, mają często problemy z nawiązywaniem prawidłowych relacji z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Mogą np. nie znać sygnałów uspokajających, czyli takich, którymi psy łagodzą konflikty, co nierzadko prowadzi do agresji, walki lub sprowokowania drugiego psa. Dobrze w takim wypadku jest pozwolić szczeniakom na kontakt z innymi zrównoważonymi dorosłymi psami. Wyjściem w przypadku śmierci matki może też być dostawienie szczeniąt do mamki, należy jednak wiedzieć, jak zrobić to fachowo, aby suka zaakceptowała oseski.

Wiadomo jest, że nawet bardzo zaangażowany hodowca nie jest w stanie poświęcić szczeniakowi tyle czasu, ile będzie mógł mu poświęcić nowy właściciel. Jego uwaga rozłożona jest przecież na wiele szczeniąt – i choć każdemu z nich stara się poświęcić jak najwięcej czasu, ma w tej kwestii ograniczone możliwości. Profesjonalny hodowca przekazuje nowym właścicielom informacje, jak powinni postępować, aby dalszy proces socjalizacji przebiegał pomyślnie.

Znajdź swoją kategorię

2641 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.