Przezwyciężanie wyzwań w neonatologii psów i kotów. Część II: Postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne w przypadku chorób u noworodków - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przezwyciężanie wyzwań w neonatologii psów i kotów. Część II: Postępowanie diagnostyczne i terapeutyczne w przypadku chorób u noworodków

Objawy chorobowe u szczeniąt i kociąt w okresie poporodowym najczęściej nie wskazują w sposób zdecydowany na konkretną jednostkę chorobową, ponieważ oseski mają ograniczone możliwości odpowiedzi na zadziałanie czynnika chorobowego. Nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy sprzyja szybkiemu postępowi choroby, zaburzeniom homeostazy całego organizmu, co w krótkim okresie prowadzi do wystąpienia ciężkich i uogólnionych objawów klinicznych. Utrudnia to zarówno postępowanie diagnostyczne, jak i leczenie. Dodatkowo u noworodków nawet niewielkie błędy w opiece mogą szybko doprowadzić do hipoglikemii, hipotermii czy niedotlenienia, sprzyjających rozwojowi zakażeń bakteryjnych lub wirusowych, z typowymi dla nich objawami. Rzadko u małych szczeniąt i kociąt udaje się stwierdzić zmiany patognomiczne specyficzne dla poszczególnych chorób. Nie jest łatwo uzyskać diagnostyczną ilość krwi do badań morfologicznego czy biochemicznego, dodatkowo wartości znacząco różnią się od zakresów u zwierząt dorosłych. Dlatego w celu prawidłowego zdiagnozowania choroby lekarz weterynarii powinien posiadać odpowiednią wiedzę na temat fizjologii oraz szeroko rozumianej pediatrii szczeniąt i kociąt, pamiętając o tym, że niektóre objawy patologiczne występujące u osobników dorosłych mieszczą się w granicach norm fizjologicznych u pacjentów pediatrycznych (ryc. 1).

Badanie kliniczne noworodków

Informacje uzyskane od właściciela stanowią pierwszy i bardzo istotny element badania klinicznego, ukierunkowując dalsze postępowanie lekarsko-weterynaryjne. Ważna jest informacja, kiedy dokładnie wystąpił problem, czy dotyczy jednego, czy większej liczby noworodków w miocie, jakie były pierwsze objawy, a w przypadku szczeniąt poniżej 4. tyg. życia należy również zbadać matkę. Badanie kliniczne noworodków należy bezwzględnie wykonywać na ciepłym stole lub macie, żeby nie dopuścić do ich wychłodzenia.

Przed przystąpieniem do badania należy zwrócić uwagę na:

Obecność wad wrodzonych. Zewnętrzne...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2626 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.