Praktyka weterynaryjna w orzecznictwie sądowym - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Praktyka weterynaryjna w orzecznictwie sądowym

Powołanie na stanowiska Głównego Lekarza Weterynarii, wojewódzkiego lekarza weterynarii i powiatowego lekarza weterynarii

Nawiązując do poprzedniego orzeczenia, Sąd Najwyższy podjął także w nim problematykę powołania na stanowiska Głównego Lekarza Weterynarii, Wojewódzkiego lekarza weterynarii i Powiatowego lekarza weterynarii (10). I tak odnośnie tego stwierdził, że na stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii, Wojewódzkiego lekarza weterynarii i Powiatowego lekarza weterynarii może być powołana wyłącznie osoba, która jest lekarzem weterynarii posiadającym prawo wykonywania zawodu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a zatem osoba będąca członkiem samorządu weterynaryjnego. Oznacza to, że osoby te są wybierane spośród członków samorządu weterynaryjnego przy spełnieniu przesłanek dotyczących prawa wykonywania zawodu.

Podsumowanie

Wybierając przedstawione w niniejszym opracowaniu orzeczenia sądowe, autorka dołożyła wszelkich starań, aby przestawić przekrój problematyki, z jaką zmagają się lekarze weterynarii w codziennej pracy. W dużej mierze w świadczeniu pracy lekarza weterynarii niejednokrotnie pojawia się problematyka odpowiedzialności zawodowej i zmagania się z takimi aspektami wykonywania tego zawodu. Dlatego autorka w swoich komentarzach wskazuje na obowiązek przestrzegania zasad etyki i deontologii weterynaryjnej oraz innych przepisów związanych z wykonywaniem zawodu lekarza weterynarii, a także uchwał władz i organów samorządu lekarzy weterynarii.

Inne aspekty pracy lekarza weterynarii poruszane w orzeczeniach sądowych są związane z: prowadzeniem dokumentacji lekarsko-weterynaryjnej, koniecznością spełniania wymogów przez miejsce świadczenia praktyki, opłacaniem składek członkowskich na rzecz samorządu lekarsko-weterynaryjnego. Autorka wskazuje także, jak ważną rolę pełnią oświadczenia osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie zakładów leczniczych dla zwierząt, a będących lekarzami weterynarii przy ich pierwszej lub ponownej rejestracji. Jednak w odniesieniu do wybranych i przedstawionych orzeczeń należy mieć na względzie, że pieczę nad wykonywaniem zawodu lekarza weterynarii sprawuje samorząd zawodowy i to on daje generalne wskazania do właściwego wykonywania praktyki weterynaryjnej na co dzień oraz powinien chronić interesy zarówno indywidualne, jak i zbiorowe swoich członków.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy