Praktyka weterynaryjna w orzecznictwie sądowym - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Praktyka weterynaryjna w orzecznictwie sądowym

W niniejszym opracowaniu autorka przestawia omówienie wybranych orzeczeń sądowych związanych z praktyką weterynaryjną wraz z praktycznymi wskazówkami. Warto podkreślić w tym miejscu wskazanie na rolę orzecznictwa sądowego, która ma wpływ na kształtowanie prawa w późniejszej praktyce orzeczniczej sądów. Prześledzenie tych kilku wybranych orzeczeń wskazuje na przypadki, jakie mogą zaistnieć w praktyce weterynaryjnej.



Lekarz weterynarii jako osoba posiadająca wiedzę i kwalifikacje do oceny stanu zdrowia zwierzęcia

W jednym z najnowszych orzeczeń z tego roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. stwierdził, że lekarz weterynarii to „osoba posiadająca wiedzę i kwalifikacje do dokonania oceny stanu zdrowia zwierzęcia, a więc jego diagnoza to dowód wiarygodny i miarodajny” (4). W sprawie rozpatrywanej przed ww. sądem stwierdzono ponadto, że diagnoza lekarska zwierzęcia nie była incydentalna i doraźna, lecz oparta na szczegółowych badaniach, zarówno bezpośrednich, jak i badaniach laboratoryjnych krwi. Dokonując kontroli postępowania w sprawie, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp. wypowiedział się także na temat przeprowadzenia epikryzy weterynaryjnej z 2020 r., stwierdzając, że chociaż nie została ona podpisana, to okoliczność ta nie miała wpływu na ocenę decyzji podjętą przez Wójta Gminy, gdyż inne dowody, w tym karty informacyjne wizyt podpisane przez lekarza weterynarii, w dostateczny sposób potwierdzały zgodność z prawem zaskarżonego rozstrzygnięcia.

Mając powyższe na uwadze, należy zauważyć, że diagnoza lekarsko-weterynaryjna może stać się późniejszym dowodem w sprawach sądowych jako dowód miarodajny czy przynoszący wiedzę o postawionej wobec zwierzęcia diagnozie. Trzeba uwzględnić, że zazwyczaj jest ona poprzedzona badaniami, jednak niepodpisanie jednego z wielu badań przez lekarza weterynarii nie będzie wpływało na decyzję podjętą przez organy administracji publicznej. Jednak należy dochować wszelkich starań, aby wszelkie badania zostały opatrzone podpisem lekarza wykonującego dane badanie.

Ważne

W razie wątpliwości odnośnie złożenia oświadczenia przy rejestracji zakładu leczniczego dla zwierząt  skontaktuj się z właściwą dla ciebie izbą lekarsko-weterynaryjną. Pamiętaj, że twoje oświadczenie może być obarczone błędem i w przypadku jeśli go wykażesz, możesz uchylić się od jego niekorzystnych skutków prawnych.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.