Praktyka weterynaryjna w orzecznictwie sądowym - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Praktyka weterynaryjna w orzecznictwie sądowym

Oświadczenia kierownika zakładu leczniczego dla zwierząt

W jednej ze spraw prowadzonych przez Sąd Najwyższy w 2015 r. oświadczenie złożone przez kierownika ZLZ było niezgodne z rzeczywistością. Składający je lekarz był przekonany o jego prawdziwości. Ostatecznie jednak w sprawie uchylono zaskarżone orzeczenie oraz poprzedzające je orzeczenie sądu I instancji i uniewinniono lekarza od popełnionego czynu (7). Oświadczenie dotyczące aparatury RTG i spełniania przez nią wymagań z zakresu prawa atomowego. W takim oświadczeniu kierownik potwierdza, jeśli warunek jest spełniony, na zbiorczym oświadczeniu dotyczącym spełniania innych wymogów fakt używania w przyszłości aparatury RTG zgodnie z wymogami ustawy prawo atomowe.

W nawiązaniu do powyższego trzeba zwrócić uwagę na oświadczenia składane w toku rejestracji zakładu leczniczego dla zwierząt i ich prawdziwość., W razie wątpliwości w kwestii złożenia oświadczenia powinno się skontaktować z właściwą izbą lekarsko-weterynaryjną. Należy pamiętać, że oświadczenie może być obarczone błędem i w przypadku wykazania go można uchylić się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego pod wpływem błędu. Przy składaniu oświadczeń nie należy kierować się potwierdzeniami innych osób odnośnie spełniania wymagań, jeśli nie będą miały pokrycia w rzeczywistości. Najpierw należy dokonać sprawdzenia spełniania wymagań i dopiero złożyć na tej podstawie oświadczenie.

Warunki sanitarne dla praktyki weterynaryjnej

W jednym z orzeczeń WSA w Warszawie podjęto problematykę spełniania przez gabinet weterynaryjny wymagań sanitarnych (8). Jak się okazało, w sprawie w toku czynności kontrolnych stwierdzono, że gabinet nie spełniał wymagań w zakresie posiadania zaplecza sanitarnego, tj. w pokoju przyjęć znajdowała się umywalka z wydzieloną meblami częścią stanowiącą „część sanitarną gabinetu”. Skutkiem tego było skreślenie ww. zakładu leczniczego dla zwierząt z ewidencji prowadzonej przez właściwą izbę lekarsko-weterynaryjną.

W związku z powyższym orzeczeniem należy zauważyć, że zakład leczniczy dla zwierząt może być przedmiotem kontroli ze strony izby lekarsko-weterynaryjnej na podstawie art. 23 Ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt. Zgodnie z jego treścią nadzór nad działalnością zakładów leczniczych dla zwierząt sprawuje właściwa, ze względu na miejsce siedziby zakładu leczniczego dla zwierząt, okręgowa rada lekarsko-weterynaryjna. Organ ten jest uprawniony w ramach nadzoru nad zakładem leczniczym dla zwierząt do prowadzenia działalności kontrolnej funkcjonowania zakładów leczniczych dla zwierząt i dokonywania czynności kontrolnych wobec zakładu.

Zgodnie z przepisami ustawowymi właściwa izba lekarsko-weterynaryjna jest uprawniona do:
  1. przeprowadzania kontroli zakładów leczniczych dla zwierząt poprzez:
    a) wizytację pomieszczeń, w których świadczone są usługi weterynaryjne;
    b) obserwowanie czynności związanych ze świadczeniem usług weterynaryjnych;
  2. żądania wglądu do dokumentacji świadczonych usług weterynaryjnych, prowadzonej przez zakład leczniczy dla zwierząt.

Na podstawie powyższego orzeczenia należy zauważyć, jak daleko idące mogą być konsekwencje wykazania nieprawidłowości w zakładzie leczniczym dla zwierząt przez organ kontrolny sprawujący kontrolę nad placówką weterynaryjną. Tutaj w wyniku stwierdzenia nieposiadania zaplecza sanitarnego wiązało się to aż ze skreśleniem zakładu z ewidencji, czyli zakład stracił uprawnienia do świadczenia usług weterynaryjnych. W związku z powyższym lekarze weterynarii oraz zatrudniony personel stracili miejsce pracy w wyniku jego skreślenia, a klienci bazę leczniczą, w której mogli dotychczas leczyć swoje zwierzęta.

Na tle powyższego orzeczenia należy wziąć pod uwagę, że kontrola w zakładzie leczniczym dla zwierząt powinna odbywać się w obecności kierownika zakładu lub osoby przez niego upoważnionej. Ponadto w trakcie czynności kontrolnych organy je przeprowadzające sporządzają protokół. Należy uwzględnić, że w przypadku zastrzeżeń dotyczących przeprowadzanej kontroli kierownik zakładu albo osoba przez niego upoważniona mogą zgłosić uwagi do protokołu kontroli. Dlatego warto je zgłosić na swoją obronę, gdy takie się pojawią. Protokół podpisują wszystkie osoby przeprowadzające kontrolę oraz kierownik zakładu albo osoba przez niego upoważniona. Trzeba zauważyć, że zakład leczniczy dla zwierząt może być ponadto przedmiotem kontroli sprawdzających bądź doraźnych ze strony inspekcji weterynaryjnej sprawującej nadzór farmaceutyczny nad zakładem. Wówczas osobą reprezentującą zakład leczniczy dla zwierząt jest także osoba powołana na kierownika zakładu leczniczego dla zwierząt.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy