Powikłania kardiologiczne po ukąszeniu psów przez żmiję zygzakowatą - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Powikłania kardiologiczne po ukąszeniu psów przez żmiję zygzakowatą

Jest to obraz odmienny od tego, który obserwuje się u ludzi, u których dominują zaburzenia nadkomorowe: bloki przedsionkowo-komorowe I i II stopnia oraz migotanie przedsionków. Zaburzenia rytmu pojawiły się u 47% badanych psów i utrzymywały się do 32 godzin. Nie udało się ustalić, czy były one skutkiem zaburzeń hematologicznych lub biochemicznych, czy też samoistną patologią.

W innym badaniu stwierdzono, że u 21% psów ukąszonych przez żmiję zygzakowatą występował wzrost stężenia cTnI w surowicy i brak nieprawidłowości w ambulatoryjnym EKG, a 12,5% miało podwyższone stężenia cTnI i nieprawidłowości w EKG. Co ciekawe, u 12,5%, pomimo obecności nieprawidłowości w EKG, stężenie cTnI było niewykrywalne – co wskazuje, że arytmia może pojawiać się samoistnie, bez wcześniejszego uszkodzenia mięśnia sercowego.

Znaczący wpływ na pogorszenie stanu układu krążenia, a tym samym stanu klinicznego psa, ma uszkodzenie nerek. Jad żmii zygzakowatej powoduje uszkodzenie kłębuszków nerkowych, przede wszystkim przez ich zatkanie hemoglobiną (z hemolizujących erytrocytów) i mioglobiną (z rozpadających się komórek mięśniowych). Klinicznie objawia się to białkomoczem (albuminuria), wzrostem stężenia kreatyniny i wzrostem stosunku białko/kreatynina. Wymaga to intensywnego leczenia i monitorowania, a także może pomóc w określeniu rokowania. U ciężej chorujących psów potwierdzono również uszkodzenie kanalików nerkowych. Występował u nich wzrost białka wiążącego retinol w moczu (uRBP) 24 godziny po ukąszeniu. uRBP jest markerem uszkodzenia kanalików proksymalnych (3).

Większość publikacji dotyczących ukąszeń psów przez żmije pochodzi z krajów skandynawskich, ale schematy terapeutyczne stosowane u psów ukąszonych przez żmiję zygzakowatą to zalecenia z amerykańskich podręczników dotyczących węży spokrewnionych ze żmiją zygzakowatą.

Podstawą leczenia jest płynoterapia, dzięki której utrzymywane jest ciśnienie krwi, rozcieńczany jest jad i poprawiana czynność nerek. Podtrzymanie ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2626 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.