Pierwszy opisany przypadek odwrócenia trzewi u kota w Polsce - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Pierwszy opisany przypadek odwrócenia trzewi u kota w Polsce

Objawy kliniczne

Wszystkie objawy kliniczne związane są głównie z układem oddechowym (kaszel, kichanie, przewlekłe zapalenie jamy nosowej i zatok, zapalenie oskrzeli czy zapalenie płuc). Często pojawiają się polipy nosogardzieli, zapalenie ucha środkowego, czego konsekwencją mogą być zespół przedsionkowy lub utrata słuchu (8). Pacjenci często cierpią na nietolerancję wysiłkową, która może być skutkiem zbyt obciążonego układu oddechowego lub anomalii w anatomii mięśnia sercowego. Często w wyniku nieprawidłowo wykształconych struktur takich jak zastawka trójdzielna lub podzastawkowego zwężenia aorty obserwowano niewydolność serca. U wszystkich samców obserwuje się niepłodność, jednak nie dotyka ona wszystkich samic (13).

Diagnostyka

Podstawą rozpoznania musi być dokładne badanie kliniczne, poparte diagnostyką obrazową. Jedynie te badania są w stanie potwierdzić SIT (situs inversus totalis). Z badań, które należy wykonać, wymienia się: zdjęcia RTG (najlepiej wykonane z kontrastem), badanie ultrasonograficzne, badanie rezonansem magnetycznym lub tomografię komputerową (8).

Do badań dodatkowych należą: BAL (bronchoalveolar lavage – popłuczyny z drzewa oskrzelowego), badanie mikrobiologiczne popłuczyn, wymaz z jamy ustnej i nosowej (9).

Jako że na zespół Kartagenera oprócz SIT składa się również dyskineza rzęsek, badaniem, które należy wykonać w celu potwierdzenia diagnozy, jest pobranie wycinków błony śluzowej układu oddechowego (10) lub biopsja gonad, która może pomóc zidentyfikować dysfunkcję rzęsek. Z kolei badanie za pomocą mikroskopu elektronowego powinno wykazać brak dyneiny (12).

U ludzi przy podejrzeniu choroby wykonuje się także badania genetyczne (11).

Leczenie

Ze względu na charakter choroby nie ma możliwości jej wyleczenia. Ulżyć pacjentowi można jedynie, wprowadzając leczenie objawowe. Pełni ono bardzo ważną funkcję w leczeniu PCD i może znacząco poprawić komfort i długość życia zwierzęcia. Terapia opiera się na leczeniu powikła...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2626 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.