Ostry skręt żołądka jako najczęstsza przyczyna śmierci psów służbowych – obserwacje własne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ostry skręt żołądka jako najczęstsza przyczyna śmierci psów służbowych – obserwacje własne

Omówienie

Skręt żołądka najczęściej występuje w formie ostrej, dlatego niezmiernie ważne jest udzielenie szybkiej, fachowej pomocy w jak najkrótszym czasie (3). Należy pamiętać, że przy udzielaniu pierwszej pomocy zwierzęciu z ostrym skrętem żołądka bardzo ważny jest czas działania, aby nie doszło do rozwinięcia się wstrząsu hipowolemicznego.

Przyżyciowo można zaobserwować objawy takie jak: ślinotok, uporczywe wymioty z małą ilością treści żołądkowej lub próby wymiotów. Objawami klinicznymi, wskazującymi na podejrzenie ostrego skrętu żołądka, są przede wszystkim: wzmożone napięcie ściany brzucha oraz powiększenie obrysu jamy brzusznej i doogonowej części klatki piersiowej.

Piśmiennictwo podaje, że objawy te pojawiają się w bardzo krótkim czasie po posiłku (1,5- 4 h) i często wiąża się z wysiłkiem. Podczas badania klinicznego lekarz powinien zwrócić szczególną uwagę na nienaturalne pobudzenie zwierzęcia, wywołane silnie natężonym bólem. Widoczne są także charakterystyczne zaburzenia w funkcjonowaniu układu oddechowego i krążenia, przejawiające się dusznością połączoną z zasinieniem widocznych błon śluzowych ciała. Świadczyć to może o rozwijającym się wstrząsie hipowolemicznym, zagrażającym życiu zwierzęcia.

W wyniku pojawienia się skrętu żołądka dochodzi do zaciskania naczyń żylnych jamy brzusznej. Zmniejszające się światło naczyń powoduje zmniejszenie przepływu krwi głównie przez żyłę główną doogonową i żyłę wrotną. Skutkuje to upośledzeniem dopływu krwi do lewego przedsionka serca, co w sposób bezpośredni rzutuje na gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego krwi obwodowej oraz spadek objętości wyrzutowej serca. Efektami tego są rozwinięcie się wstrząsu hipowolemicznego oraz spadek perfuzji krwi przez narządy ważne dla życia, jak: serce, nerki, wątroba, trzustka oraz jelito cienkie. Wstrząs rozwija się głównie na tle toksemii.

W przypadku wystąpienia skrętu żołądka u psów podstawowa pomoc lekarsko-weterynaryjna ukierunkowana jest na zniesienie objawów wstrząsowych oraz ustabilizowanie stanu pacjenta. Stosowane leczenie farmakologiczne powinno zatem polegać na stosowaniu antybiotykoterapii i leków przeciwbólowych oraz walce z objawami wstrząsu poprzez dożylne podanie zwierzęciu dużych ilości płynów oraz leków nasercowych i przeciwwstrząsowych.

Należy wykonać odbarczenie żołądka poprzez założenie sondy lub punkcję jego ściany. Należy także monitorować pracę serca.

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.