Ostry skręt żołądka jako najczęstsza przyczyna śmierci psów służbowych – obserwacje własne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Ostry skręt żołądka jako najczęstsza przyczyna śmierci psów służbowych – obserwacje własne

Opis przypadku

Do Katedry Anatomii Patologicznej Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie dostarczono zwłoki psa służbowego – policyjnego (płci męskiej, rasy owczarek niemiecki, wiek: ok. 9 lat, masa ciała: 32,3 kg). Do zejścia śmiertelnego opisywanego zwierzęcia doszło w niewyjaśnionych okolicznościach w godzinach nocnych, po pełnionej służbie.

W celu określenia przyczyn zejścia śmiertelnego zasadne było wykonanie badania sekcyjnego z uwzględnieniem informacji uzyskanych od przewodnika zwierzęcia. Przed przystąpieniem do badania sekcyjnego zwłok zwierzęcia zaobserwowano silne powiększenie powłok brzusznych, krwawy wypływ z jamy nosowej, jamy ustnej oraz odbytu (schem. 1). Z wywiadu przeprowadzonego z funkcjonariuszem policji wynikało, że zejście śmiertelne zwierzęcia nastąpiło gwałtownie po przebytym treningu i nakarmieniu zwierzęcia zwyczajową ilością i rodzajem karmy.

Po rozcięciu powłok brzusznych zaobserwowano wydostające się na zewnątrz jelita oraz żołądek. Narządy te uwidaczniały się w wyniku znacznego nagromadzenia się w nich gazów. Stwierdzono także obecność znacznej ilości krwistego płynu w jamie brzusznej oraz w jamie klatki piersiowej.

Powiększony żołądek powodował ucisk na sąsiadujące z nim narządy, spowodowało to zepchnięcie jelit na obwód jamy brzusznej. Dodatkowo, w wyniku skrętu, śledziona została przemieszczona pod żołądek. Zaobserwowano, że była ona bardzo silnie przekrwiona, nienaturalnej wielkości, ułożona charakterystycznie dla skrętu żołądka w kształcie litery „V”.

Zauważalne było znaczne powiększenie i przekrwienie śledziony. Badaniem sekcyjnym stwierdzono także przekrwienie wątroby oraz nerek. Silne przekrwienie narządów wewnętrznych doprowadziło pośmiertnie do nagromadzenia bakterii, w wyniku czego doszło do przyśpieszonego rozkładu gnilnego tkanek. Badaniem sekcyjnym stwierdzono także obecność krwistego płynu w worku osierdziowym oraz rozstrzeń mięśnia prawej komory serca.

Znajdź swoją kategorię

2643 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.