Materiały opatrunkowe - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Materiały opatrunkowe

Rany są codziennością w życiu każdego zakładu leczenia zwierząt. Od najdawniejszych lat człowiek stara się przyspieszyć ich gojenie się, zmniejszyć ból z nimi związany, zapobiegać infekcjom. Pomagają w tym materiały opatrunkowe.

Proces gojenia się ran przebiega w trzech podstawowych fazach:
  1. Oczyszczanie (usuwanie martwej tkanki, zanieczyszczeń, tworzenie się skrzepu).
  2. Proliferacja (faza wytwórcza, podczas której tworzy się ziarnina i później następuje epitelizacja i neowaskularyzacja).
  3. Obkurczanie się rany (podczas której w trakcie syntezy i uporządkowywania kolagenu tworzy się tkanka najbardziej zbliżona do nieuszkodzonej skóry).

W zależności od rodzaju rany, jej rozległości i głębokości, umiejscowienia, obecności i zakresu martwych tkanek, obecności i rodzaju drobnoustrojów, rozległości stanu zapalnego, ilości wysięku i innych czynników, lekarz weterynarii powinien dostosować odpowiedni opatrunek i odpowiednią formę jego przygotowania i założenia. Dobór odpowiedniego materiału medycznego często decyduje o tym, jak długo rana będzie się goić i czy w ogóle się wygoi.

Opatrunek ma na celu ochronę rany/urazu przed czynnikami środowiska zewnętrznego, ogranicza dostęp drobnoustrojów, jak również, w przypadku nowoczesnych opatrunków, stwarza miejscowo sprzyjające warunki do szybszego gojenia się. Do wytworzenia opatrunku stosuje się materiały medyczne mające właściwości ochronne, izolujące i często lecznicze.

Znajdź swoją kategorię

2626 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.