Nietypowe ropomacicze u suki – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nietypowe ropomacicze u suki – opis przypadku

Dane statystyczne mówią o tym, że zespół CEH-pyometra dotyka ok. 19% niesterylizowanych suk przed 10. rokiem życia (7), a kolejne 20% jest diagnozowanych powyżej tego wieku (8). Dawniej uważano, że występowanie tych chorób macicy dotyka tylko suki w zaawansowanym wieku, czyli powyżej 8. roku życia, teraz wiadomo już, że nie ma reguły (9). Powszechnie używane określenie „ropomacicze” nie dońca oddaje istotę procesów chorobowych. Z praktycznego punktu widzenia najwłaściwszy wydaje się podział uwzględniający 3 zasadnicze formy schorzenia.

Pierwotną formą jest torbielowaty przerost błony śluzowej macicy (ang. cystic endometrial hyperplasia – CEH), który zazwyczaj jest wstępem do bardziej zaawansowanej formy, do zespołu CEH-pyometra. W zespole tym szyjka macicy jest zamknięta, w świetle macicy gromadzi się ropna treść, a ściana macicy ulega stopniowemu ścieńczeniu. Tę formę opisuje się, używając mało precyzyjnego określenia – ropomacicze. Trzecią formą jest przewlekłe zapalenie błony śluzowej macicy (łac. endometritis chronica). Szyjka macicy w tym przypadku jest otwarta, dzięki czemu nagromadzenie ropnej treści w świetle macicy występuje w miernym stopniu lub wcale, ponieważ ulega ona ewakuacji. Ściana macicy w trakcie przewlekłego procesu zapalnego ulega pogrubieniu (2).

Objawy kliniczne omawianego schorzenia manifestują się najczęściej w fazie lutealnej cyklu, tj. około 5-80 dni po rui (5). W przypadku wystąpienia endometritis chronica z otwartą szyjką macicy jest obserwowany ropny wypływ z dróg rodnych o charakterystycznym zapachu. Suki, u których diagnozowana jest „klasyczna” pyometra z zamkniętą szyjką, sporadycznie mają niewielką ilość wydzieliny wypływającej z dróg rodnych oraz prezentują szereg objawów klinicznych. Zalicza się do nich objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak wymioty czy biegunka oraz brak apetytu.

Dodatkowo obserwowane są zwiększone pragnienie oraz wielomocz. Suki także bardzo często wylizują okolice sromu (9). W przebiegu...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2626 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.