Do czego może służyć grzebień? Niecodzienny przypadek ciała obcego u psa rasy amerykański staffordshire terrier - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Do czego może służyć grzebień? Niecodzienny przypadek ciała obcego u psa rasy amerykański staffordshire terrier

Przypadki połykania ciał obcych przez czworonożnych pacjentów, zwłaszcza pediatrycznych, nie należą do rzadkości w codziennej praktyce. Ich obraz kliniczny jest zróżnicowany i zależy od rozmiaru, czasu przebywania oraz lokalizacji ciała obcego w przewodzie pokarmowym zwierzęcia oraz związanego z tym stopnia powstającej niedrożności. Kluczowym elementem postępowania lekarsko-weterynaryjnego w sytuacjach podejrzenia obecności ciała obcego jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, znacznie ułatwiającego postawienie wczesnego rozpoznania.

Opis przypadku

Mimo powszechności przypadków ciał obcych u psów zdarza się, że nawet lekarz z wieloletnim stażem bywa zaskakiwany niecodzienną zawartością przewodu pokarmowego swojego pacjenta. W niniejszym opracowaniu przedstawiony został nietypowy przypadek ciała obcego u czteromiesięcznego psa rasy amerykański staffordshire terrier. Oryginalność przypadku wiąże się nie tylko z niekonwencjonalnym rodzajem połkniętego przedmiotu, ale również z pośrednią możliwością przedstawienia niezwykle sprawnie działających mechanizmów samoobronnych organizmu.

Badanie kliniczne

Czteromiesięczny pies rasy staffordshire terrier został przyprowadzony do lecznicy przez swego opiekuna, który z niepokojem zgłaszał fakt, że z okolicy grzbietu zwierzęcia wystaje grzebień. Ogólny stan psa nie budził zastrzeżeń. Zwierzę było zainteresowane otoczeniem i przemieszczało się swobodnie. Barwa błon śluzowych, czas wypełniania kapilarnego, liczba oddechów i tętna oraz ciepłota wewnętrzna ciała mieściły się w zakresach wartości prawidłowych. Z wywiadu wynikało, że klika tygodni wcześniej zwierzę połknęło damski grzebień do tapirowania włosów z plastikowym szpikulcem, długości około 20 cm.

Fakt ten w kontekście braku jakichkolwiek objawów u pacjenta oraz w zestawieniu z wielkością zwierzęcia wydawał się wręcz niemożliwy. W trakcie badania klinicznego w obrębie mięśni grzbietu końcowej części odcinka piersiowego kręgosłupa stwierdzono ranę o c...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2626 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.