Jak właściwie dokonać selekcji alergenów do immunoterapii swoistej w nadwrażliwości na alergeny środowiskowe u psów i kotów? - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jak właściwie dokonać selekcji alergenów do immunoterapii swoistej w nadwrażliwości na alergeny środowiskowe u psów i kotów?

Mechanizm działania immunoterapii swoistej (odczulania)

Immunoterapia swoista (odczulanie) jest postępowaniem z wyboru w leczeniu atopowego zapalenia skóry (AZS) u psów i kotów. Mechanizmy działania tej metody znanej od lat nie są do końca wyjaśnione. Złagodzenie objawów klinicznych atopowego zapalenia skóry wynika z różnych zmian w odpowiedzi immunologicznej, prowadzących do zmian w profilu cytokin związanych Th1 CD4+ (17). Odczulanie zwiększa tolerancję immunologiczną na alergeny środowiskowe poprzez wytwarzanie komórek regulatorowych, czyli limfocytów regulatorowych TCD4+CD25+ (T-reg) (12), FOXP3 (czynnik transkrypcyjny odpowiedzialny za powstawanie limfocytów T regulatorowych (Treg) oraz IL-10, IFN-γ, TNF-β. Wzrost stężenia IL-10 hamuje uwalnianie cytokin prozapalnych przez komórki tuczne, eozynofile oraz zmniejsza wytwarzanie przeciwciał IgE przez limfocyty B i jednocześnie zwiększa stężenie IgG4, zwane przeciwciałami blokującymi. Immunoterapia swoista prowadzi więc do przesunięcia przewagi Th2 na Th1 (1, 2, 6, 8-10, 13, 14, 18, 22). (Patrz ramka: Wskazanie do immunoterpii swoistej).

Wskazanie do immunoterapii swoistej

Immunoterapia swoista jest jedyną metodą leczenia przyczynowego atopowego zapalenia skóry u psów i astmy oskrzelowej u kotów (12, 17, 19). Może ona być wdrożona jako pierwsza nieinwazyjna metoda leczenia lub po wykazaniu braku skuteczności leczenia farmakologicznego ze względu na skutki uboczne związane z ich stosowaniem.

Selekcja alergenów do immunoterapii swoistej

Do selekcji alergenów środowiskowych u psów i kotów są wykorzystywane dwie metody.

Testy śródskórne

Pierwsza to testy śródskórne (IDT – ang. intradermal test), znane przez wiele lat, stanowią „złoty standard” w rozpoznawaniu i potwierdzeniu atopowego zapalenia skóry u psów i kotów. Do testów śródskórnych wykorzystuje się gotowe zestawy zawierające roztwory poszczególnych alergenów (ryc. 2).

Wstrzykiwano poszczególne alergeny śródskórnie na boku klatki pie...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2626 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.