Jak podnosić standardy w weterynarii? - rozmowa z Łukaszem Bzdzionem - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Jak podnosić standardy w weterynarii? – rozmowa z Łukaszem Bzdzionem

Czy zespół kompetentnych, wykształconych i wyszkolonych pracowników umożliwiających zapewnienie jakości jest kluczowy, jeśli chodzi o wymagania Dobrej Praktyki Wytwarzania?

Zespół kompetentnych, wykształconych i wyszkolonych pracowników to podstawa dla takiej firmy jak Bioceltix, która z jednej strony ma dział badawczo-rozwojowy, a z drugiej zajmuje się także wytwarzaniem produktów leczniczych. Kompetentny zespół o odpowiednich kwalifikacjach jest kluczowy między innymi przy skalowaniu technologii ze skali laboratoryjnej do skali farmaceutycznej, czy wdrażaniu Farmaceutycznego Systemu Jakości.

Czy są jakieś przepisy, które można by/warto byłoby uprościć zachowując wysoki standard działania?

Firma, która ma się zajmować wytwarzaniem leków biologicznych, musi spełnić standard farmaceutyczny ustalony przez regulatora rynku. Tutaj nie ma i nie powinno być możliwości manewru.

W kontekście przepisów, warto podkreślić, że rozwój biotechnologii medycznej i innowacyjnych produktów leczniczych znacznie wyprzedza legislację. To bardzo dobrze widać w przypadku weterynarii, gdzie często przepisy nie są jeszcze dopasowane do aktualnych trendów i produktów leczniczych, które rozwijamy. Nie ma jeszcze przepisów stricte dla weterynaryjnych produktów leczniczych na bazie komórek macierzystych. To oczywiście nie oznacza, że możemy działać bez standardów – wręcz przeciwnie, w pewnym sensie „podnosimy poprzeczkę”, bo stosujemy standardy właściwe produktom leczniczym dla ludzi.

W czasach, gdy wysoki standard to często konieczne minimum. W jaki sposób można się wyróżnić na tle szerokiej konkurencji?

Standard farmaceutyczny to warunek sine qua non prowadzenia tego typu działalności. Jeśli chcemy wytwarzać produkty lecznicze, to musimy przestrzegać standardów farmaceutycznych – tutaj nie ma pola do manewru. Przy tym, myślę, że wyróżnikiem na tle konkurencji może być podejście biznesowe. I tak w Bioceltix nowe standardy wprowadzamy także w obszarze strategii biznesowej – niewiele firm na podobnym etapie rozwoju myśli jednocześnie o technologii i produktach, jak i skalowaniu produkcji i certyfikacji farmaceutycznej.

Trampoliną do sukcesu może okazać się także udział w projektach wspierających innowacje, tj. Innovation Rocket. Jakie korzyści dla firmy Bioceltix przyniesie udział w tym przedsięwzięciu?

Dopiero zakwalifikowaliśmy się do projektu „Dolnośląskie Innovation Rocket”, więc ciężko ocenić jeszcze jego efekty, ale w planach ma być m.in. udział w Forum Ekonomicznym w Karpaczu oraz – jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiczna – wyjazdy na największe targi branżowe w Europie, USA i Azji. To z pewnością będzie dla nas świetna okazja do wymiany doświadczeń z innymi ekspertami i szansa na szerszą promocję naszych rozwiązań. Wierzymy, że produkty lecznicze, które rozwijamy pozwolą bezpieczniej i skuteczniej leczyć zwierzęta, dlatego chcemy, aby dowiedziało się o nich jak najwięcej osób. Przy tym, dbając o najwyższe standardy farmaceutyczne i biznesowe chcemy wyznaczać odpowiedni kierunek rozwoju rynku leków dla zwierząt towarzyszących.

***
Bioceltix to wrocławska firma biotechnologiczna rozwijająca produkty lecznicze dla zwierząt towarzyszących ze szczególnym uwzględnieniem psów i koni, a w przyszłości również kotów. Przełom terapii Bioceltix polega na tym, że firma, wykorzystując autorską technologię ALLO-BCLX, opartą na allogenicznych mezenchymalnych komórkach macierzystych, proponuje alternatywę dla leków chemicznych – leki biologiczne, które obok działania objawowego będą wykazywać działanie przyczynowe poprzez wpływanie na środowisko zapalne oraz uruchomienie naturalnych mechanizmów odbudowy zmienionych chorobowo tkanek. Dzięki temu przyszłe leki Bioceltix będą powodować mniej skutków ubocznych i działać w sposób długotrwały już po jednokrotnym podaniu.

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy