Wybrane aspekty oceny ściany przewodu pokarmowego psów i kotów w badaniu ultrasonograficznym - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wybrane aspekty oceny ściany przewodu pokarmowego psów i kotów w badaniu ultrasonograficznym

Błona śluzowa

Przyjmuje się, że prawidłowy obraz błony śluzowej jelita cechuje się niską echogenicznością (1, 7, 16). Zwiększenie echogeniczności tej warstwy zostało opisane w przebiegu wielu chorób, w szczególności o charakterze zapalnym (15). Opisano je m.in. w zapaleniu jelit w przebiegu panleukopenii kotów i parwowirozy psów. Obraz ten jest także utożsamiany z enteropatią białkogubną, a także z histologicznymi rozpoznaniami zapaleń limfocytarnych, plazmocytarnych oraz eozynofilowych. Choć ich rozpoznanie zazwyczaj nie opiera się wyłącznie na obrazie sonograficznym, gdyż jest on na ogół mało specyficzny, to nierzadko pozwala na wstępną klasyfikację patologii.

W jednym z badań zwrócono uwagę na fakt, że ocena echogeniczności błony śluzowej jest lepszym wskaźnikiem diagnostycznym zapalenia jelit u psów z przewlekłą biegunką aniżeli pomiar grubości ściany, który w tym zakresie może skutkować wynikiem fałszywie ujemnym (15, 19). U pacjentów ze wspomnianymi objawami błona śluzowa przyjmowała prawidłową echogeniczność w przypadku enteropatii zależnej od diety (czułość: 80%, specyficzność: 81%). U pacjentów z enteropatią białkogubną w błonie śluzowej obecne było echogeniczne prążkowanie (75%, 96%), a echogeniczne nakrapianie zostało zaklasyfikowane jako obraz niespecyficzny (15). Obrazy te zostały omówione dokładnie w dalszej części artykułu.

Nie każde zwiększenie echogeniczności błony śluzowej musi być jednak związane ze stanem patologicznym. Wykazano, że w badaniu głowicą o odpowiednio wysokiej częstotliwości przy sprzyjających warunkach obrazowania w błonie śluzowej zdrowego jelita można wyróżnić dwa obszary. Obszar położony bliżej światła jelita, zazwyczaj grubszy i silniej echogeniczny, odpowiada kosmkom jelitowym, natomiast ten zlokalizowany obwodowo, bliżej warstwy podśluzowej, stanowi blaszkę właściwą i mięśniową. W warunkach klinicznych obszary, te jednak nie zawsze są widoczne. Co ciekawe, gdy warstwa kosmków jelitowych przyjmowała bardzo wysoką...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2626 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.