Badanie ultrasonograficzne w ocenie patologii tarczycy i przytarczyc u psów i kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie ultrasonograficzne w ocenie patologii tarczycy i przytarczyc u psów i kotów

Najczęściej stwierdzane nieprawidłowości tarczycy i przytarczyc

Procesy nowotworowe tarczycy

Guzy tarczycy należą do jednych z najczęściej występujących patologii tego narządu, stanowiąc 1-2% wszystkich procesów nowotworowych stwierdzanych u psów (9). Większość to nowotwory (90%) i gruczolaki (10%) (6, 9). Duża część procesów nowotworowych tarczycy nie jest hormonalnie aktywna, co sprawia, że zazwyczaj są one wykrywane przypadkowo. Takie rozpoznania w większości dotyczą zwierząt w wieku 10-15 lat, u których proces jest zaawansowany, a rosnąca masa guza uciska na przełyk lub tchawicę, skutkując objawami klinicznymi w postaci duszności, kaszlu, problemów z połykaniem i regurgitacji (8, 9).

Drugą grupę stanowią nowotwory aktywne hormonalnie. W przypadkach raków u psów (10-20% aktywnych hormonalnie) obserwuje się współwystępującą nadczynność tarczycy. W momencie kiedy tkanka gruczołowa ulega zniszczeniu przez masę guza, w następnej kolejności pojawia się niedoczynność (9). U kotów natomiast jedną z przyczyn nadczynności tarczycy są gruczolaki, które są stwierdzane nawet w 70% zachorowań (6, 7).

Nowotwory charakteryzują się szybkim, w większości asymetrycznym wzrostem i mogą być łatwo dostępne do badania palpacyjnego (6, 9). W 1/3 przypadków zmiany obserwowane są obustronnie, co wynika albo z nietypowego rozrostu guza, albo z obecności przerzutów nowotworowych do drugiego płata (9).

W badaniu USG zarys narządu ulega zmianie, a echogeniczność maleje i staje się mocno zróżnicowana (ryc. 3) (6, 7, 9). Guzy te charakteryzują bogate unaczynienie oraz występowanie torbieli, ognisk wylewów krwawych i martwicy (1, 6, 9). Mogą być też widoczne ogniska zwapnień lub hiperechogenicznej tkanki łącznej (1, 9).

W przypadku zmian słabo odgraniczonych obserwuje się naciekanie mięśni, tętnicy szyjnej wspólnej, żyły jarzmowej, gardła, przełyku i okolicznych węzłów chłonnych (1, 6, 9). Tak zaawansowany proces przemawia za złośliwością zmian. Do momentu, kiedy masy gu...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2626 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.