Dermatoza hormonozależna u psa z nowotworem jądra - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Dermatoza hormonozależna u psa z nowotworem jądra

Dzień zabiegu

Pacjent przyjechał do przychodni w godzinach porannych. Stan kliniczny psa był dobry. Ustąpiły wcześniej obserwowane problemy z mikcją. W ocenie właściciela poprawa w kwestii zapachu i konsystencji moczu była widoczna już po kilku dniach od rozpoczęcia antybiotykoterapii.

Zaplanowane na ten dzień działania miały składać się z kilku etapów:

Kontrolne badanie morfologiczne krwi.Kontrolne badanie USG jamy brzusznej.RTG klatki piersiowej w trzech projekcjach, wykonane po premedykacji pacjenta, w celu wykluczenia zmian na terenie klatki piersiowej.Kastracja chirurgiczna z usunięciem obu jąder.Laparotomia w celu oględzin jamy brzusznej, oceny prostaty i pobrania biopsji do badania histopatologicznego mającego określić rodzaj rozrostu gruczołu krokowego, tym samym doprecyzować rokowanie dla prowadzonych działań leczniczych.

Po wypełnieniu stosownych dokumentów i badaniu klinicznym pacjent został przyjęty do szpitala. Założono dojście dożylne (wenflon 20G), pobrano krew do badań kontrolnych – nadal utrzymywała się łagodna niedokrwistość. Pacjent otrzymał antybiotyk w formie iniekcji podskórnej – kontynuację przyjmowanej enrofloksacyny w dawce 5 mg/kg m.c. oraz leki przeciwzapalne i przeciwbólowe – metamizol w dawce 50 mg/kg m.c. s.c. i meloxicam 0,2 mg/kg m.c. s.c. Zabieg zaplanowano jako pierwszy tego dnia pracy bloku chirurgicznego. Rozpoczęto tlenoterapię z wyprzedzeniem metodą flow-by. Ta procedura jest zalecana u każdego pacjenta, aczkolwiek u zwierząt podwyższonego ryzyka – pacjent geriatryczny, pediatryczny, z zaburzeniami sercowo-naczyniowymi czy przy obniżeniu parametrów czerwonokrwinkowych – jest niezbędna. Anemia bezpośrednio wiąże się z obniżeniem ilości tlenu krążącego w organizmie, dlatego preoksygenacja jest tak istotnym postępowaniem.

Pacjent został podłączony do pulsoksymetru w celu kontrolowania ciśnienia parcjalnego tlenu w krwi tętniczej. Po wykonaniu badania USG, które wykluczyło obecność zmian przerzutowych na tereni...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2626 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.