Nowe terapie dermatologiczne z użyciem pochodnych konopi - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Nowe terapie dermatologiczne z użyciem pochodnych konopi

Konopie od kilku lat nie kojarzą się już tylko z właściwościami narkotycznymi, ale powszechnym wykorzystaniem leczniczym, o którym po raz pierwszy wzmiankowano prawie 5 tysięcy lat temu w uznanej za mityczną pierwszej chińskiej farmakopei (29). Ze względów etycznych u zwierząt wyklucza się zastosowanie marihuany medycznej, jednak istnieje wiele substancji pochodzenia konopnego, które albo znalazły zastosowanie w medycynie weterynaryjnej, albo znajdą z powodu ich potwierdzonego działania. Odnosi się to do właściwości modulujących reakcję zapalną, uspokajających oraz przeciwdrobnoustrojowych. Zostaną one omówione w niniejszym artykule w aspekcie weterynaryjnej terapii dermatologicznej. Jest to nowością w odróżnieniu od medycyny i kosmetologii ludzkiej bazującej na bogatym w kannabinoidy olejku konopnym lub niezawierającym ich oleju z nasion konopi.

Przyjrzyjmy się zatem kannabinoidom i terpenom, substancjom zawartym w konopiach.

CBD jako modulator stanu zapalnego 

Kręgowce wykształciły unikalną sieć sygnałową integrującą poszczególne układy organizmu, zwaną układem endokannabinoidowym. Składa się on z endogennych kannabinoidów, receptorów kannabinoidowych CB1 i CB2 oraz elementów regulujących. Jego zadaniem jest przekazywanie informacji pomiędzy komórkami, służy to zachowaniu homeostazy. Receptory kannabinoidowe wykazują ekspresję w wielu zdrowych tkankach, a w innych pojawiają się w przypadku zaistnienia stanu zapalnego (14, 16). Interesujące jest to, że wiele komórek, które te receptory posiadają, jak np. nerwowe, ma dodatkowo zdolność do syntetyzowania endokannabinoidów i w ten sposób może zachodzić zjawisko samoregulacji układu nerwowego (9).

U psów zdrowych oraz osobników dotkniętych atopowym zapaleniem skóry stwierdzono w niej receptory kannabinoidowe. U tych drugich zauważono, że są one rozmieszczone nierównomiernie i zasugerowano, że mogą odgrywać rolę w regulacji zaistniałego stanu zapalnego. W innych badaniach zaobserwowano, że agoniśc...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2626 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.