Autoimmunologiczne choroby skóry u psów i kotów. Cz. III. Choroby pęcherzowe skóry u kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Autoimmunologiczne choroby skóry u psów i kotów. Cz. III. Choroby pęcherzowe skóry u kotów

W poprzednich artykułach („Weterynaria w Praktyce” 1-2/2023 oraz 6/2023) dotyczących problemów autoimmunologicznych przybliżono czytelnikom choroby należące do grupy tocznia. Toczeń niemal wyłącznie dotyczy psów i jego przypadki u kotów są sporadyczne. W niniejszym artykule zostaną opisane autoimmunologiczne problemy dotyczące skóry u kotów, w większości, w związku z częstością występowania, będą to choroby należące do grupy pęcherzyc. Najczęściej rozpoznawaną chorobą autoimmunologiczną u tego gatunku jest pęcherzyca liściasta, pozostałe natomiast występują sporadycznie. Traktowane jako całość choroby autoimmunologiczne u kotów stanowią nie więcej niż około kilku procent wszystkich problemów dermatologicznych u tego gatunku (18).

Pęcherzyca liściasta

Jest to najczęściej rozpoznawana choroba autoimmunologiczna u tego gatunku. Z danych podanych w piśmiennictwie wynika, że jej przypadki to około 1-10% wszystkich chorób skóry u tego gatunku (2, 25). Z wieloletnich obserwacji własnych autorów wynika, że przypadki pęcherzycy liściastej stanowią nie więcej niż kilka procent wszystkich konsultowanych dermatologicznie pacjentów tego gatunku. Wprawdzie na teranie naszego kraju nie opublikowano badań dotyczących częstotliwości występowania choroby, dostępne są informacje, pochodzące z 2013 roku, w których częstość występowania wszystkich chorób autoimmunologicznych u kotów szacowano na 7% (18). Biorąc pod uwagę, że pozostałe choroby autoimmunologiczne u tego gatunku stwierdzane są sporadycznie, można założyć, że większość z nich będą stanowić właśnie przypadki pęcherzycy liściastej. 

Etiologia

W przebiegu choroby dochodzi do powstawania przeciwciał w stosunku do desmogleiny 1 wchodzącej w skład desmosomów łączących komórki naskórka (7). 

Powody rozwoju tej choroby u kotów nie są jasne. W niektórych przypadkach wykazano związek z podawanymi lekami. Pęcherzyca liściastą rozwijała się u kotów, którym podawano:

cymetydynę, ekonazol, neom...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2626 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.