Obecne metody terapii i kontroli leczenia a perspektywy stosowania urządzeń FGM w leczeniu cukrzycy u kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Obecne metody terapii i kontroli leczenia a perspektywy stosowania urządzeń FGM w leczeniu cukrzycy u kotów

Rozpoznanie

Do typowych objawów zgłaszanych przez właściciela podczas wywiadu zalicza się polidypsję z następową poliurią – syndrom PU/PD. Jako wzmożone pragnienie określa się stan, w którym kot pobiera więcej niż 45 ml wody/kg m.c., natomiast poliuria manifestuje się wydalaniem moczu w objętości większej niż 40 ml/kg m.c. (16, 17). Syndrom PU/PD w przebiegu cukrzycy wynika z przekroczenia granicznych stężeń glukozy we krwi, wobec czego procesy resorpcji kanalikowej glukozy w nefronach nerki stają się niewydolne i monosacharyd nie jest całkowicie resorbowany z moczu pierwotnego, będąc wydalany z moczem ostatecznym – glikozuria. Przyjmuje się, że próg nerkowy dla glukozy u kotów wynosi średnio 250 mg/dl (5, 16, 18). Apetyt u kotów cukrzycowych może być zwiększony lub zmniejszony.

Często pomimo polifagii obserwuje się utratę masy ciała zwierzęcia. Brak zainteresowania otoczeniem, wzmożona senność i osowiałość oraz zaniechanie higieny są charakterystycznymi symptomami mogącymi pośrednio wskazywać na cukrzycę. W zaawansowanych przypadkach klinicznych obserwuje się objawy związane z zaburzeniem przewodnictwa informacji ruchowych i czuciowych wzdłuż włókien nerwowych. Podczas omacywania kończyn miednicznych kotów z zaawansowaną cukrzycą nierzadko wykazuje się zwiększoną twardość mięśni z równoczesnym osłabieniem siły i napięcia mięśniowego. Pacjenci mają trudność z utrzymaniem prawidłowej postawy stojącej i przenoszą ciężar ciała na całą powierzchnię stopy, przyjmując tzw. postawę stopochodną (5).

Testy laboratoryjne wykazują utrzymującą się hiperglikemię na czczo (powyżej 300-350 mg/dl). Epizody łagodnej hiperglikemii bez towarzyszących objawów zwykle ograniczają się do obserwacji zwierzęcia i pomiaru glikemii glukometrem podczas wizyt kontrolnych. U kotów w następstwie stresu może dojść do okresowego zwiększonego stężenia glukozy we krwi, co utrudnia diagnozowanie, dlatego przydatnym narzędziem w dalszej metodyce u pacjentów z utrzymującą się przez dłuż...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2626 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.