Tyreoidektomia – nadczynność tarczycy – rozwiązanie chirurgiczne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Tyreoidektomia – nadczynność tarczycy – rozwiązanie chirurgiczne

Budowa i lokalizacja tarczycy

Płaty tarczycy to parzyste narządy o kremowo-cielistym kolorze, leżące w powięzi okołotarczowej w bliskim sąsiedztwie krtani, bocznie i nieco dobrzusznie pomiędzy V a VIII pierścieniem tchawiczym. Generalnie płaty tarczycy nie mają cieśni. Prawidłowe płaty tarczycy kota mają 1-2 cm długości i 4-8 mm szerokości. Nie powodują lokalnych deformacji.

Każdemu gruczołowi towarzyszą gruczoły przytarczyczne. Przytarczyce są owalne, o średnicy około 4 mm, wyróżnia się przytarczycę doczaszkową lub zewnętrzny płat przytarczyczny zlokalizowany w doczaszkowej części gruczołu, bywa luźno związany z torebką lub pozostaje niezwiązany, przylegając do powięzi okołotarczycowej, u kotów zmienności osobnicze w kwestii lokalizacji zewnętrznego gruczołu przytarczycowego bywają zaskakujące, jednak w większości przypadków jest możliwa jego makroskopowa identyfikacja.

Doogonowy gruczoł przytarczyczny jest zwykle zlokalizowany w miąższu tarczycy, w jej doogonowej części i nie jest widoczny makroskopowo.

Ektopowa tkanka tarczycy może występować w dowolnym miejscu na drodze migracji zawiązka tarczycy, komplikuje to znacząco proces diagnostyczny – zmiany dotyczące rozrostu ektopowej tkanki tarczowatej dotyczą około 4% pacjentów (wideo dostępne na vetkompleksowo.pl – USG tarczycy – na nagraniu widać prawidłową niezmienioną tkankę tarczycy o prawidłowej wielkości i echostrukturze oraz rozrost kolateralnego płata).

Główne naczynie zaopatrujące gruczoł tarczycowy to tętnica tarczowa przednia odchodząca od tętnicy wspólnej szyjnej. Za drenaż żylny odpowiadają doczaszkowe i doogonowe żyły tarczowe uchodzące do żyły szyjnej wewnętrznej. Nerw krtaniowy powrotny jako drobna nitkowa struktura przebiegająca w powięzi okołotarczowej, wraz z postępem choroby zmieniony gruczoł przemieszcza się doogonowo, przyśrodkowo i dobrzusznie – przez co dokładna palpacja, szczególnie w okolicach wpustu do klatki piersiowej, może pomóc wychwycić problem jednostronnego lub obustronnego przerostu.

Przygotowanie do zabiegu

Odpowiednie przygotowanie pola operacyjnego obejmuje usunięcie sierści oraz dezynfekcję skóry. Ułożenie pacjenta: pozycja leżąca na grzbiecie z delikatnie odchyloną ku tyłowi szyją – wskazane jest wsunięcie niewielkiego wałka z materiału w celu lepszej wizualizacji dobrzusznej powierzchni szyi – warto postarać się, aby pozycja ta zapewniała możliwie największą stabilność podczas czynności operacyjnych z kończynami piersiowymi odciągniętymi doogonowo.

Nacięcie należy wykonać na dobrzusznej powierzchni szyi w jej linii pośrodkowej od wyczuwalnej palpacyjnie krtani, kończąc je około 2 cm przed rękojeścią mostka – oczywiście niektóre zmiany znajdują się nieco bardziej doogonowo, dlatego w tych przypadkach konieczne jest przedłużenie linii cięcia.

Następnie preparuje się cienkie włókna mięśnia szerokiego szyi.

Po przecięciu jego tkanki należy w linii pośrodkowej odszukać rozcięgna mięśni mostkowo-gnykowych, po retrakcji bocznej wcześniej wspomnianych mięśni lekarz jest w stanie zwizualizować tchawicę oraz zmienioną tkankę gruczołową – najlepiej do tego celu zastosować samoutrzymujące rozwieracze Gelpi.

Zawsze śródoperacyjnie powinno się dokonać oceny obu płatów tarczycy, w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości – zmieniona kolorystyka, widoczne makroskopowo ogniska – powinniśmy rozważyć tyroidektomię obustronną.

Kolejnym krokiem jest ocena, która z tarczyc posiada łatwiej rozpoznawalną makroskopowo przytarczycę – decyzja ta może wpłynąć na zwiększenie szans na zachowanie i nieuszkodzenie jednej z jej tkanek przy usunięciu zmienionych płatów. Przytarczyca najczęściej jest widoczna na powierzchni torebki tarczycy.

Konieczność zachowania co najmniej jednego gruczołu przytarczycznego zapewnia protekcję przed znacznym spadkiem stężenia wapnia we krwi.

Znajdź swoją kategorię

2608 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.