Blizny a powięź − rehabilitacja bólu i dyskomfortu u zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Blizny a powięź − rehabilitacja bólu i dyskomfortu u zwierząt

Dodatkowym instrumentem, którym dysponujemy w przypadku walki z bliznami, jest plastrowanie (kinesiotaping). Taśmy te przypominają właściwości skóry, pomagają odciążyć tkankę i wspomóc produkcję substancji kolagenowych. Najczęściej stosowana jest aplikacja warkoczowa bądź krzyżowa. Metoda ta u zwierząt ma pewne ograniczenia ze względu na okrywę włosową. Istnieje szereg pomocy w tym zakresie, między innymi dodatkowa warstwa kleju, taśmy dedykowane zwierzętom, mimo tego okolica zabiegowa najczęściej jest ogolona, więc taśmy można zaaplikować bez problemu (4).

Szerokie zastosowanie mają metody mechaniczne, które umożliwiają odzyskanie prawidłowego ukrwienia okolic blizny. Przewagą tych metod jest fakt, że właściciel może wykonywać je samodzielnie w zaciszu domowym. Zastosowanie rollerów jest bardzo pomoce w przypadku większych, problematycznych blizn – rozluźniają powierzchownie tkanki i przygotowują pod bardziej dokładną i lokalną terapię. Zaleca się także stosowanie wszelkiego rodzaju szczoteczek już w okresie podgojonych blizn, co jest elementem terapii ukierunkowanej sensorycznie (2).

W przypadku dołączania do programu terapii zabiegów z zakresu fizykoterapii mamy na myśli magnetoterapię oraz laseroterapię. Magnetoterapia wpływa pobudzająco na oddychanie komórkowe poprzez przyspieszenie procesów dyfuzji oraz wychwytywanie cząsteczek tlenu przez hemoglobinę, co skutkuje lepszym zaopatrzeniem danej tkanki w tlen. Dodatkowo dzięki działaniu ogólnoustrojowemu zmniejsza ból, stan zapalny oraz obrzęki, uspokaja i stabilizuje stan emocjonalny pacjenta. Podczas terapii należy rozważyć wskazania oraz przeciwwskazania do danej metody fizykoterapii. W przypadku laseroterapii rekomendowane jest używanie lasera niskoenergetycznego, aby zmniejszyć ryzyko poparzenia przy dokładnym wykonywaniu zabiegu u zwierzęcia. Ten rodzaj terapii pozytywnie wpływa na syntezę kolagenu, co zapobiega degeneracji i uelastycznia tkanki, ponadto przyspiesza gojenie ran (1, 3, 6).

Jedn...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2626 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.