Badanie przewodu pokarmowego z użyciem barytu - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Badanie przewodu pokarmowego z użyciem barytu

Przygotowanie i ułożenie pacjenta

  • Jeśli badanie było wcześniej planowane, nie należy podawać karmy przez 24 godz. przed rozpoczęciem badania.
  • W miarę możliwości pacjent powinien być przytomny. Jeżeli sedacja jest konieczna, za najwłaściwsze uważa się zastosowanie acepromazyny, gdyż ma najmniejszy wpływ na motorykę przewodu pokarmowego, a ułatwia poskromienie pacjenta i ułożenie go w odpowiedniej pozycji.
  • Środek kontrastujący podawać doustnie pacjentowi w pozycji siedzącej lub stojącej.
  • Następnie zwierzę ułożyć w odpowiedniej pozycji do prześwietlenia RTG, jak opisano poniżej.

Sposób wykonania

  1. Wykonać kontrolne zdjęcia RTG jamy brzusznej w pozycji bocznej i grzbietowo-brzusznej. Jest to bardzo ważne, ponieważ środek kontrastujący może zamaskować obecność nietypowych elementów, takich jak ciało obce.
  2. Podać doustnie za pomocą strzykawki zawiesinę siarczanu baru (30% w/v) w dawce około 10 ml/kg.
  3. Aby dokonać pełnej oceny żołądka, należy bezpośrednio po podaniu środka kontrastującego wykonać cztery zdjęcia: w pozycji bocznej prawej, bocznej lewej, brzuszno-grzbietowej i grzbietowo-brzusznej. Każdorazowo zdjęcie powinno obejmować dogłowową część jamy brzusznej z promieniem centralnym na wysokości ostatniego żebra.
  4. Żeby określić tempo opróżniania żołądka, wykonywać kolejne prześwietlenia co 5-10 min po zrobieniu początkowego kompletu zdjęć. Pozwoli to na wykrycie ewentualnych zmian w obrazie oraz uchwycenie początkowej fazy opróżniania żołądka. Jeżeli opróżnianie żołądka się opóźnia, mogą być potrzebne kolejne ekspozycje w odstępach co 10-15 min.

Zapraszamy do lektury innych artykułów z zakresu Diagnostyki, które można znaleźć na naszym portalu.

Jeśli zainteresował cie ten materiał sprawdź też: Błędy przedanalityczne w badaniach krwi – czego nie może poprawić laboratorium.

Galeria

Znajdź swoją kategorię

2640 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.